Maturita z matematiky možná povinná nebude. Poslanci podpořili návrh v prvním čtení

Poslanci dnes podpořili návrh na zrušení povinné maturity z matematiky, definitivní rozhodnutí ale padne až na jaře. Podle některých je matematika nutný nástroj, jak naučit studenty logicky myslet, jiní zase tvrdí, že se toho zavedením povinné maturitní zkoušky nedosáhne.
matematika ilustrace
matematika ilustrace

reklama

V prvním čtení dnes sněmovna podpořila návrh, který ruší matematiku jako povinný maturitní předmět od příštího roku. Teď míří do výboru a následně se o něm bude znovu diskutovat v Poslanecké sněmovně. Definitivní rozhodnutí padne na jaře.

Poslanci se na spoustě věcí neshodují, na jedné však ano - chtějí studenty zbavit nejistoty, zda budou muset z matematiky maturovat, či nikoli.

Ministr školství původně přišel s novelou, která matematiku zavádí povinně. Poté, co zanalyzoval výsledky loňských maturit, však dospěl k názoru, že je zapotřebí nejdříve reformovat její výuku. Povinná zkouška z matematiky by se tak zavedla asi za 10 let, aby se týkala až těch žáků, kteří absolvovali upravenou výuku matematiky. To je podle některých poslanců to samé, jako kdyby se novela rovnou zrušila.

matematika ilustrace

Je potřeba reforma výuky, obrátilo ministerstvo školství v otázce povinné maturity z matematiky

Pro povinnou zkoušku z matematiky se vyslovil poslanec ODS Jan Zahradník. „Matematika byla ta, která učila studenty středních škol logicky myslet. Zrušit maturitu z matematiky je špatný krok,“ řekl dnes ve sněmovně. Podle něj má předmět nezastupitelnou roli.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) navrhl, aby se oddělily role maturity. „Já si myslím, že hlavní problém, vůbec i vnímání maturity a problematiky, co má být povinné a co ne, je to, že se slučují dvě role maturity. To znamená role, kdy se člověk v nějakých předmětech podrobněji připravuje na vysokou školu a role toho, co má být povinné minimum, které zvládnou všichni středoškolští studenti,“ řekl ve sněmovně.

„Já si myslím, že to je rozumná cesta, prostě oddělit ty dvě části maturitní zkoušky. Mít odděleně skutečně přípravu na vysokou školu a ten minimální standard. A právě u toho minimálního standardu je potřeba, aby laťka nebyla příliš vysoko,“ dodal. Podle něj se zavedením povinné zkoušky z matematiky nedojde ke zlepšení logického myšlení.

Podobně se k tomu staví ministr Robert Plaga (ANO): „Já jenom tvrdím, že povinnou maturitou z matematiky nedocílíme toho, aby studenti a děti uměli matematiku. Ten systém je hlubší a papír to nevyřeší,“ tvrdí ministr.

Pro povinnou maturitu z matematiky se vyslovil Václav Klaus mladší. Podle něj mezitím pomalu klesá její úroveň. „My se domníváme, že maturita má být z češtiny, cizího jazyka a matematiky ve státní formě co nejjednodušší, aby si stát ověřil tu laťku, a zbytek té složité agendy - ústní, slohy a podobně - nechat na školách,“ řekl.

„Já samozřejmě vnímám i to, že matematika je důležitá. Ano. Je to jazyk přírodních věd. Ale to jediné, o čem se tu dnes vede debata, je to, jestli jsme připraveni skutečně s plnou zodpovědností tento systém spustit, tak jak je dnes v tom zákoně nastaveno,“ řekl na plénu bývalý předseda lidovců Marek Výborný.

Martin Baxa (ODS) poukázal na to, že je povinná maturitní zkouška z matematiky jenom v osmi zemích Evropské unie. Místopředseda Občanských demokratů podporuje, aby si studenti mohli vybrat sami.

V názorech na povinnou maturitní zkoušku z matematiky se neshodují poslanci nejen z různých politických stran, ale také uvnitř vlastních poslaneckých klubů. Jednotní jsou pouze Piráti, kteří chtějí povinnou zkoušku zrušit.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!