Mayová, nebo Corbyn? Britové se dnes rozhodují v předčasných volbách

Předčasné volby ve Velké Británii
Předčasné volby ve Velké Británii
AP

reklama

Britové dnes v předčasných parlamentních volbách určí, kdo nadále povede jejich zemi. Podle průzkumů by vítězství měli obhájit konzervativci v čele s premiérkou Theresou Mayovou. Bez šance ale nejsou ani labouristé, kteří se v posledních týdnech rychlým tempem dotahují. Volební místnosti se otevřely v 8.00 SELČ a uzavřou se ve 23.00 SELČ.

Předčasné volby vyhlásila premiérka Theresa Mayová ve snaze posílit postavení konzervativců v nadcházejícím vyjednávání o vystoupení Británie z Evropské unie. V dubnu, kdy bylo rozhodnutí učiněno, měli konzervativci dle průzkumů poměrně bezpečný náskok. Labouristé vedeni Jeremym Corbynem z něj ale v posledních týdnech značnou část ukrojili. Otázkou tak je, zda budou konzervativci v Dolní sněmovně nadále disponovat potřebnou většinou.

Brexit byl sice hlavním důvodem pro předčasné volby, nicméně v posledních týdnech odchod Británie z EU zastínily teroristické útoky. Předvolební kampaň, která byla již dvakrát kvůli násilným incidentům přerušena, se proto hodně točila okolo bezpečnostních témat.

Očekávané výstupní rozhovory s Bruselem, které chce premiérka v případě volebního úspěchu zahájit ještě tento měsíc, se ale samozřejmě propíraly také. Mayová slibuje Britům rázné vyjednání „tvrdého brexitu“, jež má být postavené na cíli omezit počet přistěhovalců ze států EU, i kdyby to mělo 60milionovou zemi stát volný přístup na unijní trh.

Vůdce labouristů Jeremy Corbyn, jemuž od loňského referenda někteří spolustraníci vyčítají nejednoznačný přístup k otázce odchodu z EU, chce hlavně zajistit, aby nestrádala ekonomika a životní standard Britů.

 

Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama