Medúzy útočí na italské moře. Odborníci radí začít je jíst

Medúzy útočí na italské moře. Odborníci radí začít je jíst

Důvodem, proč si místní i turisté v Itálii zdráhají vlézt do moře, je jednoduchý. Průzračně modré lákadlo mnohých návštěvníků je plné medúz. Za přemnožení medúz může změna klimatu a s ní spojené oteplování moře.

Doktor Stefano Piraino se svým týmem v těchto dnech zkoumá podmořský svět u břehů Itálie. Právě tam došlo k velkému nárůstu medúz. Jak uvádí, výskyt medúz není ničím ojedinělým, ale je pravdou, že od roku 2015 se populace medúz zmnohonásobila. Invaze medúz se dostala do bodu, kdy už dá mnoho práce najít způsob, jak spolu v moři mohou existovat lidé i medúzy zároveň, tvrdí Piraino.

Teplo a znečišťování moří medúzám svědčí

Medúzy jsou v současnosti považovány za „odpadky“ moří a oceánů, protože podle Evropské komise pro výzkum a inovaci je jejich množství rostoucím problémem. A právě zmíněná komise poskytla finanční prostředky výzkumným pracovníkům na podporu výzkumu inovačních metod k čištění vod.

Doktor Piraino se svým týmem vytvořili projekt „Go Jelly“, který razí heslo – „Pokud medúzy nemůžeš porazit, sněz je!“ Studie, která se oficiálně spustí v lednu příštího roku, se pokusí ukázat, jaké nevyčerpatelné množství medúz moře skrývá. A zatímco nadměrný rybolov a vyšší teplota moře spolu se znečišťováním mohou zničit oceánské dravce, medúzám se v tomto prostředí naopak daří.

Medúzy jsou hermafroditi, které se mohou samy rozmnožovat a naklást až 45 tisíc vajec denně. „Jejich počet nemůžeme snížit,“ řekl doktor Piraino a dodal, že snahou jeho projektu je naučit se medúzy chytře využívat.

Medúzy jako pomocník v estetické medicíně

Podle italského týmu zoologů včele s Pirainovem lze živočichy využít v léčbě nádorů či jako zdroj kolagenu například pro zvětšování rtů. No a v neposlední řadě- jak říká samotné heslo kampaně- můžete medúzy také jíst.

A fantazii se meze nekladou! Kuchaři v restauraci Lo Scacciapensieri ve městě Lecce zkouší medúzy smažit, grilovat nebo je třeba podávají uvařené s rukolou a čerstvým fíkem na vyvážení výrazně slané chuti. Podle Piaraina a jeho manželky, která se zpracováním medúz zabývá, má maso z tohoto vodního živočicha vysoký podíl bílkovin a omega-3 mastných kyselin.

Možná tak v budoucnu více jak v moři, budeme medúzy „potkávat“ na talíři.

Tagy: