Méně soli a trans tuků. Léčba vysokého krevního tlaku může zachránit život i vám

Léčba vysokého krevního tlaku, snižování množství příjmu soli a trans mastných kyselin (průmyslově vyráběné tuky procesem ztužování) by mohly v příštích dvou dekádách zabránit až stu milionům předčasných úmrtí po celém světě, míní experti. Uvedl to server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Zaměření se na tyto tři položky by mohlo v příštích dvaceti letech snížit počet úmrtí v důsledku kardiovaskulárních onemocnění. Právě sůl a trans tuky ve zpracovávaných potravinách (jako třeba koláče) vedou k vyššímu krevnímu tlaku, hlavnímu rizikovému faktoru kardiovaskulárních onemocnění.

ČR patří k zemím s největším výskytem mrtvice

Vyšší krevní tlak zvyšuje zátěž na cévy a srdce. Tento stav známý jako hypertenze postihuje jen ve Velké Británii více než jednoho ze čtyř dospělých lidí a v USA jednoho ze tří. Jedním z důsledků vysokého krevního tlaku může být mozková mrtvice a Česká republika patří v Evropě k zemím s nejvyšším výskytem a úmrtností na mozkovou příhodu, která každoročně postihne asi 30 tisíc Čechů.

Vědci odhadují, že léčba krevního tlaku u „pouhých“ 70 procent populace by zachránila 39,4 milionu lidí. Snížení příjmu soli o 30 procent by podle Harvardské univerzity mohlo zachránit dalších 40 milionů životů.

Umíte dýchat tak, abyste posilovali svaly?

Tohle cvičení zlepší krevní tlak, výkon a paměť. Stačí 5 minut denně

A eliminace trans tuků, které se nacházejí v margarínech a potravinách smažených v rostlinných tucích, by mohla zachránit dalších 14,8 milionu lidí do roku 2040. Dostáváme se tak na celkem 94,2 milionu životů.

Až polovina předčasných úmrtí by se mohla oddálit

Podle vědců, kteří zpracovali studii na dané téma, jsou opatření nákladově dostupná, ačkoliv jejich implementace by vyžadovala výrazné úsilí. Podle odhadů způsobují kardiovaskulární onemocnění asi 17,9 milionu úmrtí ročně. Vědci v rámci svých výpočtů vycházeli z několika dříve zpracovaných textů a z odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podle vědců by mohla být až polovina předčasných úmrtí oddálena. Podle vědců by bylo pro úspěšné implementování jejich návrhů potřeba několik různých strategií včetně té zvýšení povědomí o lécích na krevní tlak.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!