Měření sil USA a Ruska se koná tentokrát na moři

Americký velvyslanec v Rusku Jun Hustmann uvedl, že nově příchozí americká flotila s letadlovou lodí ve Středomoří by měla Rusku dát důrazně na vědomí, že musí přestat destabilizovat svět. Podle velvyslance Američanům vadí, že Rusové zesilují své vojenské působení v blízkosti sil NATO.
letadlová loď Abraham Lincoln foto youtube
letadlová loď Abraham Lincoln foto youtube

reklama

Poprvé od roku 2016 Spojené státy nasazují do Středozemního moře dvě letadlové lodě třídy Nimitz, USS John C. Stennis a USS Abraham Lincoln, které mají dát Moskvě signál, že Spojené státy se v žádném případě nehodlají stáhnout z důležité geopolitické oblasti.  Ve včerejším prohlášení pro média šla slova amerického velvyslance v Rusku Juna Hustmanna ještě dál: „Když máte ve Středomoří 200 tisíc tun ´diplomacie´ v podobě raket, říkám tomu operativní diplomacie, pak není k tomu co dodávat.“

Redakce CNN má exkluzivitu k operaci plavidel a cituje vyjádření admirála Jamese Fogga, který je velitelem námořních sil USA pro Evropu: „Žádný z potenciálních protivníků nás neodradí a stojíme za zájmy USA a našich spojenců. Ohlídáme je kdekoli na světě.“ Tuto „depeši“ poslal americký velvyslanec z kapitánského můstku letadlové lodě Abraham Lincoln.

Jiný admirál, který velí skupině Strike Group 12 zahrnující letadlovou loď Abraham Lincoln uvedl pro CNN, že se americká dominance ve světě ocitla v ohrožení vzrůstající silou dalších zemí, jako jsou Rusko a Čína. K tomu dodal: „Naše námořnictvo bylo pověřeno vrchním velením, aby představovalo smrtonosnou hrozbu a stalo se takticky zdatnějším. To vše je velice podstatné v době, kdy protivník posiluje a v situaci, ve které se nyní nacházíme.“

Americký velvyslanec Jun Hustmann chce ve svém prohlášení dát najevo nejen Rusku, že USA se nemíní oblasti Středozemního moře vzdát a že zde Američané budou i nadále přítomni. Prohlášení je určené i dovnitř aliance: „Cílíme tím také na naše partnery v NATO, neboť jde o utvrzení a zprávu o našem poslání, spolupráci a závazku vůči středomořskému regionu, který se ocitl zneklidněn ruskými akcemi. Neodcházíme z regionu a NATO zůstává stále nejsilnější organizací kolektivní bezpečnosti v historii a USA jsou její velkou částí.“

Obvyklá americká útočná námořní sestava plavidel se skládá z letadlové lodě, křižníku s řízenými raketami, dvou torpédoborců, útočné ponorky a zásobovací lodě k logistické podpoře.

USA dávají celé akci ve Středozemním moři velký význam a dokladuje to skutečnost, že mimo admirála pro Evropu Jamesse Fogga se na kapitánském můstku letadlové lodě Abraham Lincoln ocitl s prohlášením také velvyslanec Jun Hustmann.

Ruská odpověď

Tak by se dala nazvat událost, ke které došlo včera, nebýt toho, že se jedná o časovou shodu okolností. Ruský prezident Vladimir Putin navštívil loděnici v Sankt-Petěburgu, kde byl přítomný telemostu z Severodvinsku na severozápadě Ruska, kde se odehrál křest jaderné ponorky Belgorod. Jedná se o obávanou ruskou zbraň – ponorku o délce 124 metrů, která je nosičem podmořských dronů Poseidon, které mohou vyvolat vlnu tsunami. Jde o jaderné bezpilotní podvodní plavidlo, poháněné miniaturizovaným jaderným reaktorem a které by mohlo nést konvenční i jadernou hlavici. Schopné je zničit nepřátelská infrastrukturní zařízení, svazy letadlových lodí a další cíle. Poseidon by měl operovat v součinnosti s jadernými ponorkami jako součást tzv. oceánského víceúčelového systému. Poseidon je schopný nést jadernou hlavici o síle 2 megatun. Poseidon je navíc odolný vůči všemu, co mohou nepřátelé Ruska nasadit. Podmořský dron umožní ruskému námořnictvu bojovat s nepřítelem v jakékoliv oblasti oceánu a také napadnout pobřežní infrastrukturu nepřítele.

Délka Poseidonu je odhadována na 24 metrů a průměr na 1,6 metru - jedná se tedy o těleso, které je cca 27krát větší než torpédo kalibru 533 mm. Maximální rychlost Poseidonu má přesahovat 107 uzlů (198,2 km/h), což je více než dvojnásobek rychlosti současných torpéd a maximální hloubka, ve které se může pohybovat, má být větší než jeden kilometr. Maximální dosah je odhadován na 5400 námořních mil (10000 km).

Mirko Radušević

reklama

reklama