Merkelová je ochotná navýšit Turkům finanční pomoc z fondů EU. S Erdoganem, Johnsonem a Macronem řešila migraci i koronavirus

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uspořádal telekonferenci s politickými lídry Francie, Německa a Velké Británie, v rámci které řešili novou potenciální migrační vlnu do EU v souvislosti s „otevřením dveří“ ze strany Turecka i hrozbu šířícího se koronaviru, informovala zahraniční média.
Turecký prezident během telekonference
Turecký prezident během telekonference
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

„Našli jsme příležitost na summitu rozsáhle zhodnotit řadu témat od boje proti koronaviru přes humanitární situaci v (syrském) Idlibu až po řešení syrské krize, záležitosti žadatelů o azyl a vztahy Turecko-EU,“ uvedl prezident Erdogan podle turecké agentury Anadolu Agency, která na první místo jednání stavěla boj s koronavirem, na rozdíl od evropských médií, která v první řadě informovala o řešení nelegální migrace.

Aktivněji využívat diplomatické mechanismy

„V tomto obtížném procesu, kterým procházíme na regionální i celosvětové úrovni, budeme aktivněji využívat diplomatické a kooperační mechanismy a rozhodně budeme pokračovat v úsilí řešení problémů, co nejdříve to půjde,“ řekl turecký prezident Erdogan.

Turecký voják sleduje na druhé straně pohyb řeckého vojenského vozidla

Bývalý turecký prezident Özal: Stačí pár milionů migrantů, aby skoncovali s Řeckem

Protějšky při jednání byli tureckému prezidentovi francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér Borris Johnson. Summit, který se měl původně konat v Istanbulu, byl nakonec z důvodu bezpečnostních opatření, zavedených v souvislosti s koronavirem, uspořádán na dálku.

Merkelová je ochotna navýšit Turecku pomoc z fondů EU

Angela Merkelová měla podle serveru Deutsche Welle sdělit tureckému prezidentovi, že je ochotna navýšit prostředky z fondů EU na péči pro uprchlíky v Turecku výměnou za to, že Ankara zamezí tisícům migrantů ve snaze překročit turecko-řeckou hranici. Podle německé kancléřky evropské národy zůstávají nadále zavázány dohodě o uprchlících mezi EU a Tureckem z roku 2016.

Společné jednání čtyř vrcholných politických představitelů přišlo v návaznosti na propuknutí nové migrační vlny, kdy se desítky tisíc migrantů pokusily – často násilím ilegálně – překročit řecké hranice do Evropské unie poté, co Turecko 28. února prohlásilo, že nebude déle migranty držet na svém území. Turecko tento krok odůvodnilo neplněním dohody uzavřené v roce 2016 ze strany EU.

Podle řady hlasů šlo také o tlak na to, aby západ, respektive NATO a EU, pomohl Turecku v jeho operacích na území Sýrie, kde Turecko dle svých slov údajně chrání civilisty, a s řešením nové tamní humanitární krize. Ankara podle agentury Reuters varovala, že kvůli nepřetržitým útokům na civilisty v syrském Idlibu se k tureckým hranicím přesunulo na milion uprchlíků.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!