Merkelová: Německo musí řešit klima a xenofobii. Opozice kancléřku viní z likvidace průmyslu ve jménu zelené ideologie a z taxislužby pro africké migranty

Německá kancléřka Angela Merkelová v proslovu v německém spolkovém sněmu řekla, že se země musí věnovat ochraně klimatu, digitalizaci a xenofobii. Německá opozice ji obvinila ze snahy o deindustrializaci země ve jménu „levicově zelené ideologie“ a z vytvoření „statní taxislužby“ pro migranty z Afriky. O proslovu kancléřky informoval server Deutsche Welle.
Ilustrační foto: Angela Merkelová
Ilustrační foto: Angela Merkelová
@lFoxesl / Twitter

reklama

Středeční jednání německého parlamentu bylo pod tlakem nejzásadnějších témat roku – debatou o rozpočtu, při níž tradice vyžaduje, aby kancléřka bránila vládu před veškerými připomínkami a útoky napříč politickým spektrem.

Digitalizace, klima nebo íránská dohoda

Angela Merkelová označila klima a digitalizaci za dvě velké výzvy, kterým Německo čelí. Kancléřka se během půlhodinového projevu dotkla řady známých témat. Volala například po větším zapojení Evropské unie do zahraniční politiky, posílení sociálně-tržní ekonomiky a po větším angažmá v boji proti narůstající nenávisti a netoleranci ve společnosti.

Po celou dobu zůstává heslem kancléřky multilateralismus (mnohostrannost). Jedním z naléhavých témat současnosti je podle ní záchrana iránské jaderné dohody, od které bylo ze strany USA ustoupeno. „Tohle je evropský úkol,“ uvedla.

Multilateralismus, stejně jako sociálně-tržní ekonomika, byly rovněž jí navrženým řešením klimatické krize, kterou německá vláda považuje za „výzvu pro lidstvo“.

Angela Merkel na známé selfie s migrantem

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Víme první! Odhalili jsme, na co se týdny nedočkavě třese Angela Merkel

Dělat, že se nic neděje, nebo převzít zodpovědnost?

„Toto zásadní rozhodnutí musíme učinit společně,“ řekla poslancům. „Zda převezmeme zodpovědnost, nebo ne. Musíme také učinit základní rozhodnutí, zda chceme podstoupit riziko a říci, že to není způsobeno lidstvem, a možná to všechno projde, nebo zda existuje tak mnoho důkazů, že musíme s ohledem na budoucí generace převzít odpovědnost.“

V oblasti digitalizace Angela Merkelová zdůraznila nutnost celoplošného přístupu k širokopásmovému internetu. „Musíme být lepší, rychlejší a držet krok v oblasti umělé inteligence. Vypracovali jsme strategii a pozvali mezinárodně uznávané profesory, aby přišli pracovat do Německa.“

Alice Weidelová z euroskeptické a protimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) obvinila administrativu německé kancléřky z „deindustrializace“ Německa ve jménu „levicově-zelené ideologie“ založené na „klimatickém šílenství“.

Merkelová je na návštěvě Číny

VIDEO: Merkelová svou dvanáctou návštěvu v Číně zahájila vsedě

Likvidace pracovních míst, plýtvání miliardami proti imaginární zkáze

„Vaše údajná ochrana klimatu není ničím jiným, než obrovským deindustrializačním programem kombinovaným s reálným zničením pracovních míst. Plýtváte miliardami, abyste odvrátili imaginární zkázy ve vzdálené budoucnosti,“ uvedla Weidelová s odkazem na pokračující energetický přechod Německa od jaderných a uhelných elektráren na obnovitelné zdroje energie. Podobně reagovala na plány přechodu automobilového průmyslu na elektromobilitu, což podle jedné z výrazných tváří AfD ukazuje na to, že se vláda pokouší o „plánovanou ekonomiku“.

Weidelová také odsoudila plány obnovit další záchranné mise ve Středozemním moři a Merkelovou obvinila z vytvoření „státní vodní taxi služby“ pro migranty z Afriky.

Bez nulové tolerance rasismu není soužití možné

V reakci na to Merkelová vyzvala k dalším akcím v boji proti nenávisti a netoleranci, přičemž se odvolala na nárůst sociální a ekonomické polarizace ve společnosti. „Víme, že lidé v Německu mají obavy, že se cítí ponecháni vzadu, že vývoj mezi městem a venkovem je velmi rozdílný. Musíme na to najít odpovědi.“

„Každý den jsme svědky útoků na Židy, útoků na cizince, násilí a nenávistných projevů,“ uvedla kancléřka. „Musíme s tím bojovat. A můžeme na důležité projekty rozdělit tolik peněz z daňových příjmů, kolik chceme. Dokud nebude jasné, že v této zemi existuje nulová tolerance rasismu, nenávisti a averzi k jiným lidem, řádné soužití nebude možné.“

reklama

reklama