Merkelová představila nová přísnější opatření pro Německo. Pak musela kvůli koronaviru do karantény

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem představila další přísnější restrikce. Učinila tak krátce předtím, než jí bylo nařízeno, aby sama vstoupila do povinné karantény. Kancléřce byla v pátek podána preventivní pneumokoková vakcína lékařem, který byl později pozitivně testován na nový virus, uvedl mluvčí Merkelové Steffen Seibert.
Angela Merkelová na nedělní tiskové konferenci
Angela Merkelová na nedělní tiskové konferenci
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Merkelová tak bude podle mluvčího v následujících dnech pravidelně testována, přičemž „bude rovněž v domácí karanténě pokračovat v plnění svých povinností.“

Omezení osobního kontaktu na minimum

Podle nových pravidel představených Angelou Merkelovou na tiskové konferenci musí lidé omezit všechny kontakty na absolutní minimum, udržovat vzdálenost od ostatních nejméně 1,5 metru, ven chodit pouze se členy své domácnosti, nebo maximálně po dvou a vyhýbat se skupinovým shromážděním.

Restaurace, které doposud nebyly zavřeny, se nyní zavírají, nicméně jejich doručovací služby mohou pokračovat. Kadeřnictví, kosmetická studia či masážní služby musí nově rovněž přerušit činnost.

Konspirační teorie o tom, že koronavirus unikl z tajných laboratoří čínské vlády, berou za své.

KORONAVIRUS ONLINE: Mimořádná opatření jsou prodloužena prozatím do 1. dubna, s otevřením škol se počítá nejdříve v polovině května

Touha po jednotných pravidlech

Firmy a instituce, které stále fungují – zejména ty, které jsou ve styku s veřejností, musí dodržovat hygienické předpisy a zabezpečit zaměstnancům adekvátní ochranu. Lidé mohou stále chodit na nákup jídla, k lékaři, pomáhat ostatním a sportovat, uvedla Merkelová a zdůraznila, že porušení nových nařízení bude penalizováno.

Kancléřka nová opatření odsouhlasila během telefonní konference s premiéry jednotlivých spolkových zemí. Na tiskové konferenci pak uvedla, že chápe, že lidé chtějí jednotná pravidla napříč celou zemí.

Nová opatření jsou v současné době zavedena po dobu minimálně dvou týdnů. V Německu je podle aktuálních dat statistického serveru Worldometers přes 26 tisíc nakažených občanů a 106 lidí v důsledku nového koronaviru zemřelo.

Ekonomická opatření ve výši stovek miliard eur

Dvanáct ze šestnácti spolkových států, mezi nimi i lidnaté Bavorsko, Bádensko-Württembersko, Severní Porýní-Vestfálsko a Dolní Sasko, souhlasilo s rozsáhlými zákazy mezilidského kontaktu už před čerstvými nedělními opatřeními. Sasko například lidem zakázalo opouštět domovy bez pádného důvodu, jakými jsou cesta do práce nebo nákup potravin. Bavorsko, které má jedny z nejpřísnějších opatření, lidem nařídilo zůstávat doma vyjma nezbytně nutných cest poté, co policie zjistila četná porušení původního nařízení.

Mezitím má Německo v pondělí schválit obrovský balíček ekonomických opatření ve výši stovek miliard eur, který by v pátek mohl být uzákoněn. Ministerstvo hospodářství podle informací DPA také plánuje speciální zvýhodněné úvěrové programy pro střední a velké firmy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!