#MeToo: Soudní řízení s Harvey Weinsteinem jde do finále. Producent tvrdí, že je nevinný

Více než dva roky po prvním obvinění ze sexuálního obtěžování se blíží případ někdejšího holywoodského filmového producenta Harveyho Weinsteina ke konci. On sám všechna obvinění popírá. Weinstein je obviněn mimo jiné i ze znásilnění.
Harvey Weinstein
Harvey Weinstein
AP/Seth Wenig

reklama

Sedmašedesátiletý Weinstein je obviněn ze sexuálního zneužívání a znásilnění celkem v pěti případech. Americký producent tvrdí, že je nevinný. Od roku 2017 veřejně vystoupilo více než 80 žen, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování.

Vznešená obvinění obsahují například nařčení bývalé produkční, asistentky Miriam Haley, která tvrdí, že ji Weinstein nutil v roce 2006 k orálnímu sexu, nebo herečky Jessicy Mann, která někdejšího producenta obviňuje ze znásilnění z roku 2013 během vztahu, který popsala jako „násilný“.

Žaloba se také opírá o výpověď herečky Annabelly Sciorry, podle které ji Weinstein sexuálně obtěžoval v zimě na přelomu roku 1993 a 1994. Podle americké legislativy je však případ již promlčen. Sloužit tak může pouze jak podpora důvěryhodnosti obžaloby.

V závěrečné řeči obhajoby řekla Weinsteinova advokátka porotcům, aby použili „newyorský zdravý rozum“. Podle ní je příběh žalobců „alternativní vesmír“, informuje CNN.

„V jejich světě nejsou ženy zodpovědné za večírky, kterých se účastní, muže, se kterými flirtují, rozhodnutí, která činí k tomu, aby se posunuly v kariéře, zvaní na hotelové pokoje, letenky, které přijmou, pracovní pozice, kvůli kterým žádají o pomoc,“ řekla obhájkyně Donna Rotunno.

Závěrečný projev trval více než čtyři hodiny. Prošla v něm jednotlivě nařčení každé z žen a všechna vyvracela. Obhajoba stála například na tom, že se Haley přiznala ke konsensuálnímu sexu s Weinsteinem několik týdnů po údajném znásilnění.

Podle Weinsteinovy advokátky její příběh o nuceném orálním sexu nedává smysl, pokud vezme v potaz vše ostatní, co s producentem dělala - a skutečnost, že s ním byla i následně v kontaktu.

Harvey Weinstein vypadal na konci soudního dne spokojeně, píše britský deník The Guardian. „Bylo to skvělé,“ odpověděl na otázku, co si myslí o závěrečné řeči své obhájkyně. Nazval ji „královským projevem“.

Celá smršť začala v říjnu roku 2017, kdy vyšel článek v americkém listu The New York Times popisující minulost sexuálního obtěžování Harveyho Weinsteina, který měl údajně svým obětem platit za to, aby o incidentech nemluvily. Následně začaly přicházet další ženy, které tvrdily, že je hollywoodský producent sexuálně obtěžoval.

Asi o dva roky později byl Weinstein obžalován. Letos v lednu s ním začal soudní proces. Konečné rozhodnutí poroty se očekává příští týden. Někdejší holywoodský magnát byl zároveň obžalován v dalších případech v Los Angeles.

Weinstein se v minulosti podílel na filmech jako Kill Bill nebo Pán prstenů. V posledních letech je však spojován především se sexuálními obviněními a kauzou MeToo.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!