Mexická sopka Popocatépetl chrlila žhavé kusy hornin, lávu i hustý kouř

Jedna z nejznámějších sopek na světě oživla a začala plivat rozžhavené kusy kamenů do dálky více než dva kilometry. Popocatépetl, vzdálená přibližně 70 kilometrů od mexické metropole, vyděsila místní nejsilnější explozí za několik posledních let. Informovaly o tom agentury BBC Mundo a AP Media.
Zdroj: Webcams de México
Zdroj: Webcams de México

reklama

Bylo právě 9:38 místního času, když obyvatelé města Puebla zaznamenali otřesy. Sopka začala produkovat silný kouř a „prskat“ rozžhavené kusy hornin. Podle oficiálních zpráv u ní byla prý zaznamenána zvýšená aktivita už 24 hodin před explozí.

Jelikož může sopka ohrožovat potenciální zvědavce menšími i většími explozemi, tamní úřady vyzvaly, aby se k Popocatépetlu nikdo nepřibližoval na 12 kilometrů. Stále ve vzduchu poletuje popel, takže úřady navíc lidem doporučují, aby neotvírali okna.

Sopka Popocatépetl není žádný drobek. Jedná se o druhý nejvyšší vrchol celého Mexika. Aktivitu u ní vědci poprvé zaznamenali už v roce 1994 a z několika stovek sopek se řadí k těm, které o sobě dávají vědět nejčastěji. Když začala explodovat naposled v roce 2000, musely se z její blízkosti evakuovat desítky tisíc lidí. 

Zdroj: Twitter ACMA
Zdroj: Twitter ACMA

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!