Mexický drogový král El Chapo byl dnes odsouzen k doživotnímu trestu

Joaquín Guzmán alias Prcek (El Chapo), známý pro svou výšku 168 cm, byl ještě před několika lety považován za nejúspěšnějšího a nejobávanějšího narkobarona. Po smrti teroristy bin Ládina byl nejhledanějším zločincem světa. Dnes ho americký soud poslal na doživotí za miliónové obchody s drogami - vyvážení kokainu, marihuany, heroinu a metamfetaminu. Zodpovědný je také za smrt několika lidí.
El-Chapo-v-New-Yorku
El-Chapo-v-New-Yorku
foto-youtube-CBSN

reklama

Narodil se v mexické vesničce La Tuna jako nejstarší dítě chudého horníka a obchodníka s drogami. Po třetí třídě Joaquín opustil školu a už jako malý se tomuto obchodu začal věnovat.

Kariéru s drogami započal jako letecký dispečer a koordinoval lety s kokainem. Tehdy poprvé zapříčinil smrt šesti lidí v Puerto Vallartě. Při jeho následném dopadení zemřelo sedm lidí včetně arcibiskupa Juana Jesúse Posadose Ocampa. To byl jeden z prvních důvodů, proč se dostal za mříže. Byl zatčen úřady v Guatemale v roce 1993 a ve věznici Puente Grante vyfasoval dvacet let.

Po osmi letech se mu podařilo z věznice utéct. Podplatil jednoho z dozorců a ukryl se ve vozíku s vypraným oblečením. Mexičané jsou ale přesvědčeni o tom, že El Chapo odkráčel zcela nehlídán jednou z hlavních bran vězení. Tenkrát bylo obžalováno 71 zaměstnanců. Guzmán se pak ukrýval ve svém rodném státě Sinaloa.

Byl pronásledován a v roce 2012 se dostal do Los Cabos, odkud utekl do rekreačního zařízení a následně znovu do rodných hor. Po třech letech skrývání byl znovu zatčen. V roce 2015 se mu ale opět podařilo uniknout z věznice Centro Federal de Readaptación Social Número 1 „Altiplano“ u mexické Toluky. El Chapo unikl tentokrát tunelem ze sprchy, který byl 170 centimetrů vysoký a 75 centimetrů široký. Byl dlouhý deset metrů a končil v rozestavěné budově poblíž věznice. Byl schopen si do tunelu zabudovat světla a klimatizaci. Mexický prezident tehdy prohlásil, že nepoleví, dokud "Prcka" nechytí.

V roce 2016 byl Guzmán v Mexiku zatčen znovu a při jeho dopadení bylo zastřeleno pět osob. Zástupci USA a Mexika následně vyjednali Guzmánovo vydání do Spojených států.

Dnes proběhl soud, který ho odsoudil na doživotí. Během soudního procesu prokurátoři poskytli důkazy o jeho brutálním životě a o mexickém kartelu Sinaloa, jehož se stal El Chapo vůdcem. Obchodoval s tunami kokainu, heroinu a marihuany. Jeho advokáti strávili pouhých 30 minut obhajobou a celou dobu tvrdili, že byl pouhým obětním beránkem a jednal pod příkazy někoho jiného. 

 

Aneta Procházková

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!