Mezi migranty mohou být teroristé. Musíte nám pomoct, apeluje libyjský premiér na EU

Libyjský premiér Fajíz Sarrádž (vlevo) a italský premiér Paolo Gentiloni (vpravo)
Libyjský premiér Fajíz Sarrádž (vlevo) a italský premiér Paolo Gentiloni (vpravo)
AP

reklama

Libyjský premiér varoval EU, že mezi migranty plujícími z Libye mohou být teroristé, kteří zničí celou unii. Podle něj je volný pohyb osob a nestřežené hranice přesně to, co teroristé k útokům potřebují. Po EU požaduje lepší spolupráci a zrušení zbrojního embarga.

„Když migranti dorazí do Evropy, mohou se tam volně pohybovat. Pokud, nedej Bože, jsou mezi nimi také teroristé, každý incident bude mít dopad na celou EU,“ prohlásil premiér mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu Faíz Sarrádž. Varování přišlo jen pár dnů po teroristických útocích ve Finsku a Španělsku. Premiér také apeloval na evropské země, aby pomohly zastavit příliv migrantů, kteří Libyi využívají jako tranzitní zemi na cestě do Evropy.

Podle Sarrádže by měla EU pomoci severoafrickému státu střežit jeho jižní hranice a také zrušit zbrojní embargo, které libyjské vládě znemožňuje nákup zbraní a mimo jiné tak lépe vyzbrojit i libyjské námořnictvo. Po unii také požaduje, aby vytvořila tlak na africké země, které mnohdy odmítají přijímat zpět své ekonomické migranty. „Pokud chce EU bojovat s pašováním lidí, musí pro to udělat víc. To břemeno nemůže nést pouze Libye a Itálie, je to důležité pro celou Evropu,“ postěžoval si Sarrádž britskému deníku The Times.

EU nás v tom nechala, stěžuje si Itálie

Ze statistik vyplývá, že letos připlulo z Libye do Itálie už téměř 100 000 migrantů. Má se za to, že dalších přibližně 700 000 se v Libyi na svoji cestu do Evropy chystá. V červenci ale počet uprchlíků, kteří se přes středozemní moře dostali k italským břehům, výrazně klesl. Důvodem je zřejmě ráznější přístup libyjské pobřežní stráže jak k pašerákům, tak k lodím neziskových organizací.

Tyto kroky přivítala italská vláda. Italský ministr zahraničí Angelino Alfano zároveň obvinil EU z toho, že zemi z Apeninského poloostrova nechala v boji s důsledky migrační krize zcela osamocenou. Současnému kabinetu jde přitom o hodně. Příští rok čekají Itálii parlamentní volby a podle průzkumů by mohlo výrazně uspět opoziční euroskeptické Hnutí pěti hvězd. Uskupení, které v roce 2009 založil populární komik Beppe Grillo, se mimo jiné silně vymezuje vůči přijímání nových migrantů.

Člen hnutí a zároveň jeden z kandidátů na příštího italského premiéra Luigi Di Maio pro The Times uvedl, že se kvůli migrační krizi stal z Itálie „uprchlický tábor“. „Zatímco milion Italů žije pod hranicí chudoby, migranti dostávají 38 euro na den. To je natlakovaný hrnec, který může vybuchnout,“ dodal.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!