Migranti kvůli koronaviru opouštějí turecko-řecké hranice! Nyní je čeká karanténa

Migranti, kteří týdny tábořili u turecko-řecké hranice a pokoušeli se dostat do Evropské unie, se nyní s pomocí tureckých úřadů stěhují zpět do uprchlických zařízení ve vnitrozemí. Kvůli koronavirové krizi se migranti vzdali naděje, že se jim podaří do Evropy dostat, protože ostraha hranice se na řecké straně ještě více zpřísnila. Nyní je čeká v Turecku dvoutýdenní karanténa.
Řecké ozbrojené složky hájí hranice své země
Řecké ozbrojené složky hájí hranice své země
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Příliv migrantů k turecké hranici spustilo koncem února oznámení Ankary, že už dál nehodlá dodržovat migrační dohodu s EU a že lidem přestane aktivně bránit v překročení hranic. Do Řecka se pak pokoušely dostat tisíce migrantů, proti nimž poměrně ostře zakročila řecká policie. Ta mimo jiné používala i slzný plyn.

Turecké úřady podle portálu greekcitytimes.com zapálily stany, ve kterých se ilegální přistěhovalci nacházeli. Jeden z nich chaos natočil a zveřejnil na sociálních sítích se slovy: „Zdá se, že turecké úřady se právě připravují na evakuaci tábora. Někteří lidé uvnitř byli vyzváni, aby si sbalili věci, jiným nechali úkryt zničit policisté. Policie nám říká, že se evakuuje už dlouhou dobu, nyní se zdá, že k tomu však skutečně dojde. Nevíme, zda a kdy konkrétně, nikdo ani neví, kam by se tisíce lidí mohly převézt. Víme, že všichni lidé, kteří tuto situaci vydrželi celé týdny a jsou stále na hranici, ji nyní dobrovolně neopustí.“

Minulý týden navíc naděje migrantů ukončila turecká vláda, která kvůli epidemii koronaviru nechala uzavřít hranice. Přesto v hraničním pásmu dál zůstávalo velké množství lidí. 

Přesné údaje o konkrétním počtu migrantů u řeckých hranic nejsou k dispozici. Podle řeckých úřadů to v posledním týdnu byly stovky lidí, turecká strana hovořila o tisících. Podle agentury Anadolu lidé požádali regionální úřady v provincii Edirne o to, aby se mohli vrátit do tureckého vnitrozemí. Ty pak pro ně poslaly autobusy, které je převezly do volných ubytoven.

 

iPrima, ČTK

reklama

reklama