Mike Pompeo navštíví Maďarsko, Polsko a Slovensko. Chce odrazovat od spolupráce s Čínou

Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo má tento týden v souvislosti s obavami z rostoucí přítomnosti čínské společnosti Huawei ve střední Evropě navštívit Maďarsko, Slovensko a Polsko. Agentuře Reuters to měl sdělit vysoký americký úředník s tím, že Pompeo chce upevnit vztahy s regionem, které byly údajně zanedbány.
Mike Pompeo
Mike Pompeo
@SecPompeo / Twitter

reklama

Mike Pompeo navštíví Slovensko jako první americký ministr zahraničí za poslední dvě dekády, Maďarsko navštívila jako vysoká diplomatka naposledy Hillary Clinton v roce 2011. Americký ministr bude na Slovensku a v Maďarsku rovněž projednávat možnosti, jak posílit s oběma zeměmi bezpečnostní vztahy včetně stvrzení dohod ohledně obranné spolupráce.

Ve Varšavě bude Pompeo od 12. do 14. února a zúčastní se americké konference o Blízkém východě, v rámci níž se USA snaží vybudovat koalici proti Iránu a rozvíjet mírový plán mezi Izraelci a Palestinci.

Varování před Čínou

„V Maďarsku se ministr zaměří zejména na roli Číny ve střední Evropě a vyjádří naše obavy ohledně rostoucí přítomnosti Huawei v Maďarsku,“ informoval zdroj pod podmínkou anonymity.

Bude vyzývat regionální leadery, aby dbali na varování asijských zemí, které se samy ocitly v úzkých z důvodu blízké spolupráce s Číňany,“ dodal.

Ilustrační foto

USA obvinily Huawei z bankovních podvodů a krádeže technologií. Společnost všechno odmítá

Rostoucí vliv Číny a Ruska ve střední Evropě je částečně důsledkem nedostatku silného angažmá USA v této oblasti v posledních deseti letech.

Údajně snazší vliv na postkomunistické země

Huawei Technologies plánuje v Maďarsku vytvořit logistické centrum. Společnost rovněž navrhla vybudování centra kybernetické bezpečnosti v Polsku, kde minulý měsíc zatkli zaměstnance Huawei kvůli podezření ze špionáže.

USA se snaží přesvědčit ostatní země, aby se vyhnuly společnosti Huawei, která je pod dohledem západních zpravodajských služeb kvůli údajným vazbám na čínskou vládu a možnosti, že jejich zařízení mohou být zneužita pro špionáž. Huawei veškerá podezření a obviňování ze zpravodajské spolupráce s vládou opakovaně popírá.

Podle amerického zdroje jsou USA znepokojeny zejména možným vlivem v menších východoevropských a středoevropských zemích, u nichž je pro Čínu jednodušší proniknout do státního aparátu. Uvedl také, že Čína „vidí relativně malé země s nedávnou komunistickou historií a významným korupčním potenciálem jako snazší cíl k proniknutí do klíčových státních sektorů a jako odrazový můstek k operování v rámci EU“.

Americká kampaň proti firmě Huawei čelí výzvě ve východní Evropě

U.S. Campaign Against Huawei Faces Challenge in Eastern Europe: takový je titulek článku ve včerejším vydání amerického deníku The Wall Street Journal (WSJ).

Podle deníku proti americkému úsilí dostat Huawei na „black list“ se ve východní Evropě diskutuje, zda dát na varování USA a postavit se proti čínské vládě, nebo si spíše dopřát čínské investice. V České republice názor na Huawei rozděluje zemi právě v souvislosti s tím, jak vybalancovat bezpečnostní varování USA a nabídku čínské technologie. Třeba o prezidentu Miloši Zemanovi autor článku píše jako o jednom z největšího přívrženců Huawei v Evropě, který obvinil USA z hysterie.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!