Miliardář Bezzos se přidává k „závodům o přistání na Měsíci“. Představil projekt Blue Origin

Nejbohatší muž planety, zakladatel a výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos, uvedl, že jeho společnost vyšle na Měsíc kosmickou loď. Americký miliardář se tak připojuje k oživenému zájmu o lety na Měsíc půl století poté, co na něm měla stanout poprvé lidská noha.
Kosmické vozidlo Blue Moon
Kosmické vozidlo Blue Moon
@thesheetztweetz / Twitter

reklama

Bezos uvedl, že jeho vesmírná společnost plánuje na Měsíci přistát s robotickou lodí o velikosti malého domu s nově vyvinutým raketovým motorem s nadupanými raketami, schopnou nést až čtyři rovery (vesmírná vozítka). Posléze by mohla následovat verze, která by na Měsíc dopravila lidi. Rámec časového horizontu uvedl podnikatel do roku 2024, tedy obdobně jako kosmická agentura NASA.

Tentokrát na Měsíci zůstat

Bezos, který ve čtvrtek při své prezentaci představil zmenšený model zařízení Blue Moon, uvedl, že „je to neuvěřitelné vozidlo a půjde na Měsíc“. A dodal, že „je čas jít zpět na Měsíc. A tentokrát tam zůstat.“

Zakladatel Amazonu však spíše než o konkrétních krocích a datech v souvislosti s misí Blue Origin (Modrý původ) mluvil více o svých snech o budoucích generacích, žijících v rámci kolonií na vesmírných stanicích na oběžné dráze. Viceprezident projektu Clay Mowry ještě sdělil, že 2024 není konkrétní cíl pro misi s lidmi na palubě a že to spíše bude záviset na agentuře NASA coby potenciálním zákazníkovi.

Přistání na Měsíci - salutování

Američané si věří. Do pěti let prý znovu přistanou na Měsíci

Společnost uskutečnila na začátku května úspěšný start, když použila opět jednu ze svých raket New Shepard (Nový pastýř), která se dostala na okraj vesmíru již popáté.

Soukromé společnosti, USA i Čína

Nové „vesmírné závody“ o přistání na Měsíci jsou méně vyhrocené než ty v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. V současnosti se na další přistání na Měsíci chystají soukromé společnosti i jiné země než USA a Rusko. NASA plánuje návratnou misi s astronauty na Měsíci do roku 2024.

V minulém roce přistál na odvrácené straně Měsíce čínský rover. SpaceX zase oznámilo plán vyslat okolo Měsíce japonského podnikatele v roce 2023. A izraelská nezisková organizace, která minulý měsíc nezvládla přistání na Měsíci se svou sondou, uvedla, že učiní druhý pokus.  

reklama

reklama