Mimozemská loď? Průzkumná sonda poslaná k Zemi? Vědci bádají nad objektem Oumuamua

Mezihvězdný objekt ve tvaru doutníku o délce 400 metrů jménem Oumuamua, který v říjnu minulého roku proletěl kolem Slunce, mohl být cizí vesmírnou lodí. Uvedli to podle serveru Sky News vědci z Harvardské univerzity.
Oumuamua: ilustrační foto
Oumuamua: ilustrační foto
@insoniascarvao / Twitter

reklama

Podle vědců nepochází plochý podlouhlý objekt načervenalé barvy, který byl poprvé zaznamenán teleskopem z Havaje, z naší sluneční soustavy. Oumuamua, jak vědci objekt nazvali, se pohyboval rychlostí asi 95 tisíc kilometrů za hodinu, přičemž trajektorie jeho pohybu byla neobvyklá a vysoká rychlost ho odlišovala od ostatních vesmírných těles jako jsou asteroidy nebo komety.

Někdo nás pozoruje?

Harvardští vědci nyní uvedli, že „může jít o plně funkční sondu poslanou úmyslně do blízkosti Země mimozemskou civilizací“.

Oumuamua - posel z jiné galaxie

Mohli bychom dohnat mezihvězdný asteroid Oumuamua?

V dopise pro časopis The Astrophysical Journal Letters vědci uvádějí, že se objekt by mohl být také například „světelným plavidlem umělého původu“. Světelná plavidla jsou kosmické lodě, jejichž pohon využívá radiační tlak ze slunečního světla nebo obrovská zrcadla.

Podle předsedy Harvardského astronomického oddělení a spoluautora studie Avi Loeba je však nemožné odhadnout účel - pokud nějaký je - který stojí za vznikem Oumuamua, bez dalších dat.

Oumuamua nyní opustil sluneční soustavu a jeho pozorování není již déle možné ani teleskopy.

reklama

reklama