Minipivovary chtějí změnit legislativu. Trápí je byrokracie

Takzvané minipivovary u nás zažívají velký boom. V České republice je jich už téměř 500. Jak se ale ukazuje, zřejmě jim není moc přáno. Mnohé z nich mají problémy s úřady, které jim často hází klacky pod nohy a komplikují život nesmyslnou byrokracií.
6. 6. 2018 ZPRÁVY: MINIPIVOVARY CHTĚJÍ ZMĚNIT LEGISLATIVU. TRÁPÍ JE BYROKRACIE
6. 6. 2018 ZPRÁVY: MINIPIVOVARY CHTĚJÍ ZMĚNIT LEGISLATIVU. TRÁPÍ JE BYROKRACIE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Minipivovary si nestěžují na EET ani zákaz kouření, vadí jim ale byrokracie. Místo toho aby investovali čas a peníze do rozvoje, musí shánět razítka a peníze jim leží u celníků. „Subjekt musí složit zajištění, které kryje rizika, které vyplývají z jeho podnikání a z toho, že provozuje daňový sklad,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima Jan Boháč z Generálního ředitelství cel.

„Máme 6 společníků a k tomu 1 firma. To znamená 7 subjektů a ke každému musíme za všechny pojišťovny, že jich je nějakých 7 nebo 8, dodat teoreticky každoročně bezdlužnost a k tomu ještě sociálku,“ uvedl ředitel jednoho z minipivovarů Miloš Procházka s tím, že v přepočtu musí odevzdat zhruba 50 vyjádření.

Lahodný nápoj

Pili byste pivo z moči? Vědci vyvinuli přístroj, který moč promění v pivo. Jak to funguje?

Každý týden vzniká jeden minipivovar

„Je to byrokratická zátěž a konec konců i ty peníze, který potom musí složit navíc. Je to prostě nepříjemné, zdlouhavé a otravné,“ upřesnil předseda svazu Českomoravských minipivovarů Jan Šuráň. „My se o těch změnách zákona pochopitelně budeme bavit. Proběhne diskuze na poli ministerstva financí,“ doplnil Boháč.

I přes tuto byrokratickou zátěž v podstatě každý týden vzniká jeden nový minipivovar a jejich obliba neustále roste. V současné době jejich počet přesáhl 400. V minulosti jich ale bylo dokonce dvakrát tolik. Naopak velké pivovary z momentální situace příliš nadšené nejsou. Jejich piva si totiž lidé kupují hlavně v lahvích nebo rovnou přecházení na míchané nápoje.
 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama