Ministerstvo práce a sociálních věcí chce skoncovat s obchodem s chudobou. Lidem z ubytoven hrozí, že skončí na ulici

Ukončit obchod s chudobou a zabránit zneužívání dávek. Ambiciózní plán Ministerstva práce a sociálních věcí, který má už teď hlasité odpůrce. Radikální návrh kritizuje například Platforma pro sociální bydlení, která sdružuje stovku neziskových organizací a odborníků v této oblasti.

Nový návrh má zpřísnit vyplácení dávek na bydlení. Ty už se podle návrhu například nebudou smět vyplácet lidem, kteří žijí na ubytovně. Těm v případě schválení novinky hrozí, že zůstanou bez dávek a skončí na ulici. Takzvaný Přídavek na bydlení by měl nahradit aktuální dávky, které stát vyplácí. Jedná se o doplatek na bydlení, který získávají ti nejchudší a vyplácí se například do ubytoven, a příspěvek na bydlení. Ten je určen pro ty, kteří za bydlení utratí víc než 30 % rodinných příjmů. Připravovanou novinku ale kritizuje Platforma pro sociální bydlení, podle které není domyšleno, kam lidé z ubytoven, kteří dávky získávají, půjdou. Stovky tisíc lídí by tak byly ohroženy ztrátou bydlení.

„Hrozilo by, že bychom skončili na ulici, kdyby nám vzali dávky. To si nedokážeme ani představit. Už tak, jak je nás tady plno, tak se psychicky podporujeme,“ stěžuje si muž z jedné pražské ubytovny. To devětatřicetiletá Dana Fabiánová, která žije na stejné ubytovně i se svými dvěma dětmi, se s názorem svého souseda ztotožňuje a poukazuje na to, co by plánovaný návrh Ministerstva práce a sociálních věcí způsobil.

„Kdyby mi ty příspěvky vzali, tak by to byl velký problém, protože bych neměla na bydlení. Ze svého si to nemůžu dovolit. Ty dávky potřebuju,“ dodává Fabiánová.

„Seniorům a rodinám to ještě víc zkomplikuje situaci, stejně tak obcím. I pražský primátor se toho obává. Pokud by tento zákon Ministerstva práce platil, tak by to ohrozilo spoustu seniorů v Praze. I Svaz měst a obcí je tím dost vyděšený,“ dodává Vít Lesák, ředitel společnosti Platforma pro sociální bydlení.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se ale brání, že připravovaný návrh má jen zabránit zneužívání dávek a navíc se ještě může změnit. Čeká ho totiž připomínkové řízení.

„Připravuji razantní změnu dávek na bydlení, obchod s chudobou musí skončit... Seniory, rodiny s dětmi a zdravotně postižené změna nepoškodí,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčova (ČSSD).

Podle resortu by mohl návrh ušetřit stovky milionů korun ročně. Novinka ale plánuje rozšířit příjemce dávek i na ty, kteří na podporu nemají nárok, protože žijí v nájmu. Právě to by vyšlo státní rozpočet na víc než 1,4 miliardy korun ročně.

„Stát mluví o tom, jak podporuje seniory třeba jízdným nebo zvyšováním důchodů, ale právě těmi reformami dávek nebo absencí zákona sociální bydlení těm seniorům daleko víc bere než jim přidává v těch jiných tématech. Pokud někomu přidáte pár set korun na důchodu, ale nájmy se vám meziročně zdraží třeba o 30 % - o několik tisíc korun, což se běžně těm seniorům teď stává, tak těm seniorům vláda opravdu jen ubírá,“ dodává Vít Lesák.

Pravděpodobně nejvýznamnější navrhovaná změna je ukončení vyplácení dávek do obytných prostor, které nesplňují technické standardy bydlení a hygienické normy. Právě od této změny si resort slibuje zamezení pronájmu předražených zdevastovaných bytů. Připravovaná novinka navíc nepočítá ani s podporou domovů seniorů či sociálních ústavů.

Graf níže zobrazuje počet rodin v bytové nouzi

.

Adam Novotný

Tagy: