Ministerstvo zdravotnictví chce trestat lidi, kteří si zbytečně volají záchrannou službu

Na pacienty, kteří zneužívají záchrannou službu, se chystá bič. Ministerstvo zdravotnictví totiž plánuje, že za zbytečné výjezdy k pacientům začne účtovat. Trest tak dostanou třeba ti, kteří si sanitku volají jen kvůli tomu, že se jim nechce jezdit k praktickému lékaři a sedět v čekárně.
23. 5. 2018 ZPRÁVY: MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ CHCE TRESTAT LIDI, KTEŘÍ SI ZBYTEČNĚ VOLAJÍ ZÁCHRANNOU SLUŽBU
23. 5. 2018 ZPRÁVY: MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ CHCE TRESTAT LIDI, KTEŘÍ SI ZBYTEČNĚ VOLAJÍ ZÁCHRANNOU SLUŽBU

reklama

Přes 1 milion výjezdů. Taková je roční bilance zásahů Zdravotnické záchranné služby v České republice. A z toho je více než jedna třetina zbytečná. „Určitě to problém je, my čelíme poměrně četným dotazům pracovníků záchranných služeb, kteří skutečně zbytečně vyjíždějí k některým případům,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Vůbec nejčastěji se zbytečné výjezdy týkají lidí, kteří mají chřipku nebo angínu. Často si sanitku volají ale i lidé bez pojištění. Vzestupná tendence zbytečných výjezdů záchranářů nebere konce, a proto se problémem začalo zabývat ministerstvo zdravotnictví. „Ty výjezdy, které budou opravdu posouzeny jako zbytečné, tak ty by nevedly k nějaké pokutě, ale uhradil by se ten vlastně výjezd. Takový to model je v řadě zemí světa,“ upřesnil Prymula.

chřipka

Bilance chřipkové sezóny: V nemocnici skočilo téměř 700 lidí, necelá třetina z nich zemřela

Zbytečnost výjezdu by posuzoval kompetentní orgán

„Tak se můžeme dostat i třeba na 25 000 korun za naprosto zbytečný výjezd, který jsme absolvovali. Nebyli jsme hodinu tam, kde jsme měli být. No a vlastně stát zaplatí 25 000 korun,“ popsal prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý.

„Tu jakousi zbytečnost toho výjezdu bude posuzovat kompetentní orgán,“ doplnil Prymula. Částky za výjezdy záchranek jsou rozdílné, proto nelze říct, kolik přesně budou muset lidé za zbytečné výjezdy platit. Celý systém by mohl začít fungovat už na konci tohoto roku. 

reklama

reklama