Ministr Staněk pochybení při odvolání Fajta odmítá. Dopis Transparency International mu dává za pravdu

Transparency International ČR zaslala ministerstvu kultury dopis. Obsahuje zjištění o možných porušeních zákona. Docházelo k nim v případě uzavírání smluv v Národní galerii Praha. Transparency vyzvala k dalším kontrolám v NGP.
ilustrační foto
ilustrační foto

reklama

Ředitel organizace David Ondráčka nám potvrdil, že podezřelá zjištění jeho organizace evidovala ještě před Fajtovým odvoláním. Dopisem chtějí upozornit na problém. "Takových podnětů ale na příslušná místa posíláme měsíčně několik. Transparency nepodporuje ani naopak nezpochybňuje proběhlé personální kroky. Jen upozorňujeme na další možné nesrovnalosti v hospodaření Národní Galerie Praha. Podle nás by rozhodně měly být prověřeny, vyhodnotili jsme je jako relevantní," dodal Ondráčka. Veřejnosprávní kontrola už mezitím v Galerii běží. Nové vedení ministerstva by i tyto připomínky mělo prověřit a napravit.

Podezření je více, než kolik Staněk uváděl jako důvody Fajtova odvolání. "Možná pochybení se týkají i dalších lidí a jsou tam možné střety zájmů." Například podle Ondráčky by k možnému porušování zákona mohlo docházet i v případě čtyř příkazních smluv, uzavřených se společností Individual s.r.o. Za tou stál Vladimír Mallát, ředitel ekonomicko-provozní sekce Národní galerie Praha, a přitom jednatelem firmy je jeho bratr. I s firmou Projektové řízení s.r.o. pak byly uzavírány - na podobná plnění a vždy v částce do 50 000 korun. "Ta se nemusí zapisovat do registru smluv a můžou obejít i zákon o zadávání veřejných zakázek, především zásadu transparentnosti, jedná se o tzv. podlimitní částku," potvdil právník Michal Janík z kaceláře Holá, Janík, Samek.

Další podnět k prověření směřuje na právní služby. I když NGP disponuje vlastním právním oddělením, objednala si právní služby u advokátní kanceláře Koutník & Partner, které od listopadu 2017 NGP pod vedením Jiřího Fajta vyplatila z prostředků NGP přes 3,7 milionu korun. Za rok 2018 tyto vyplácené částky překročily limit pro zakázku malého rozsahu, aniž by zároveň bylo možné na to aplikovat výjimku. Žádné zadávací řízení na tuto zakázku nejde ale dohledat, dodal Ondráčka.

Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa odvolal ministr kultury 18. dubna. V obou případech svůj krok zdůvodňoval hospodářskými pochybeními. Fajta kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, kterou si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích. Staněk na Fajta podal dvě trestní oznámení. Fajt od začátku případná pochybení odmítá. Chce se bránit právními kroky a své odvolání komentuje jako politický krok.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) rezignuje na svou funkci ke konci května. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček nového ministra vybere do konce měsíce. Prezident Miloš Zeman se kvůli obsazení postu ministra kultury setká s Hamáčkem ve čtvrtek 23. května, potvrdil na twitteru mluvčí Jiří Ovčáček, a se Staňkem 28. května.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!