Ministryně Nováková svým výrokem o mobilních datech vyvrátila zákony nabídky a poptávky

„A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější.“ Toto je výrok ministryně průmyslu a obchodu v pořadu České televize, který nenechal jediného Čecha bez povšimnutí.
A aby toho nebylo málo, následně ve vysílání Českého rozhlasu Plus její absurdní výrok připsala na účet mobilních operátorů. „Já jsem prostě tady jenom uvedla argument operátorů, že stojí miliardy vybudování a provoz sítě a pak to rozpočítávají na menší objem zákazníků, tak prostě ta cena je vyšší.“
Ministryně si tímto očividně neúmyslně zařídila velkou popularitu na sociální síti Twitter. Politologové, odborníci, ale i široká veřejnost pro vtipné komentáře a názory nechodí daleko. Jedním z nich je příspěvek politologa Milana Vorwitze, kde napsal, že ministryně Nováková aspiruje za Nobelovu cenu za ekonomii.
paní ministryně Nováková aspiruje na Nobelovu cenu za ekonomii podařilo se jí vyvrátit jeden z pilířů této disciplíny - zákon poptávky https://t.co/Lesf89Uhfb
— Milan Vorwitz (@poblitolog) 18. února 2019
A podobnými ironickými a sarkastickými komentáři na účet Novákové se to na Twitteru jenom hemží. Přičinil se i lídr ODS Petr Fiala.
Doufám, že Česká televize nepřipravovuje další sérii pořadu Den D. Má prokazatelně neblahý vliv na českou politiku. Pánové Okamura, Pilný a paní ministryně Nováková nám již stačili...;-). https://t.co/lrStDJWDGR
— Petr Fiala (@P_Fiala) 18. února 2019
Za drahá mobilní data si mohou Češi sami, říká ministryně průmyslu Nováková
— Jan Urban (@JanUrba20680514) 18. února 2019
(za ANO), a to tím, že o ně mají malý zájem. Znalost ekonomie pro 1. ročník VŠ, konkrétně zákona nabídky a poptávky, se u ministrů ANO zřejmě nevyžaduje. Proč také, hlavní je, že makají.
Marta Nováková mi otevřela oči. Hypotéky by byly mnohem dostupnější, kdyby Češi tolik nevyužívali nájemní bydlení.
— David Borges (@Banker1200) 18. února 2019
Omlouvám se, ale paní ministryně svým výrokem stihla trumfnout dokonce i výlev tehdejšího ministra Mládka o roamingu. Docela na mne jde hrůza, když si uvědomím, že vláda s takovouto odborností hodlá odstartovat třeba stavbu jaderné elektrárny... https://t.co/ZjXdcI2ugi
— Luděk Niedermayer (@LudekNie) 19. února 2019
Nedostatečná konkurence
Ministryně Nováková se dále opírá o tezi, že v Česku není dostatečné konkurenční prostředí. Toto tvrzení podpořil na Českém rozhlase i šéfredaktor webu Lupa.cz David Slížek. „Pravda je, že to jsou komerční firmy, které nemají samy o sobě důvod si snižovat zisky tím, že budou zlevňovat své zboží. A když mezi sebou nekonkurují, tak se nedá opravdu čekat, že samy od sebe se ty ceny sníží.“
Pokud se ale vrátíme k argumentu, že ceny se nemohou snížit, dokud Češi nezačnou kupovat drahá data, důkaz absurdnosti výroku podpořil i portál Lupa.cz, který na příkladu z Litvy podpořil ostré příspěvky o znalosti ekonomie Novákové z Twitteru. Po zavedení neomezených tarifů se spotřeba dat zvýšila v průměru z 1,1 GB na 4,1 GB za měsíc na jednu kartu. Útrata jednoho zákazníka vzrostla o 26 procent.
Současnou cenovou politiku operátorů u nás obhajoval ve včerejším pořadu Českého rozhlasu Plus Jiří Grund - výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí. Odvolával se na počáteční velké investice, kdy bylo požadováno až absolutní pokrytí. Uvedl, že máme nejkvalitnější pokrytí mobilním signálem LTE a nejrychlejší mobilní internet v rámci EU. "Proto je logické, že kvalita se promítá do ceny služby," řekl Jiří Grund. Tak to dám dodatečně.
Za levnými daty jedině do Polska
Drahé mobilní tarify s internetem trápí Čechy už dva roky. Vláda stále slibuje změnu, ale ta je zatím v nedohlednu. Nepřispívají tomu ale ani nízké ceny v zahraničí a žebříčky, které ukazují, že jsme stále jednou z nejdražších zemí v Evropské unii.
Například v Německu zákazník za v přepočtu asi 770 korun dostane tarif s 11 GB dat. V Česku si u stejného operátora za stejnou cenu bude muset spotřebitel vystačit pouze s 5 GB.
Ještě markatnější rozdíl je pak v porovnání se Španělskem. Tam za tarif s neomezeným voláním a smskami a za 16 GB dat za měsíc zákazníci zaplatí v přepočtu necelých 620 korun. Britové platí za tarif s 10 GB daty 500 korun.
Nejvíce na datech ale ušetří Poláci. Ti zaplatí za tarif s neomezenými daty, voláním i zprávami v přepočtu pouhých 300 korun. Takový tarif u stejného operátora v Česku ani neexistuje. Největší možný balíček s neomezeným voláním a smskami stojí téměř 2500 korun a data jsou omezena na 60 GB.
Pokud vláda pojede dále ve stejných kolejích, můžeme si buď zařídit mobilní tarify v zahraničí nebo v brzké době očekávat zákaz používání wifi. V souladu s výroky Novákové to bude asi jediné řešení.