Ministryně Nováková svým výrokem o mobilních datech vyvrátila zákony nabídky a poptávky

Podle ministryně Novákové Češi o mobilní data nejeví dostatečný zájem a raději se připojí k veřejné wifi. A to je podle ní důvod, proč jsou levnější data v nedohlednu. Veřejnost i média na její účet nešetří vtipem.
Marta Nováková v pořadu 168 hodin
Marta Nováková v pořadu 168 hodin

reklama

„A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější.“ Toto je výrok ministryně průmyslu a obchodu v pořadu České televize, který nenechal jediného Čecha bez povšimnutí.

A aby toho nebylo málo, následně ve vysílání Českého rozhlasu Plus její absurdní výrok připsala na účet mobilních operátorů. „Já jsem prostě tady jenom uvedla argument operátorů, že stojí miliardy vybudování a provoz sítě a pak to rozpočítávají na menší objem zákazníků, tak prostě ta cena je vyšší.“

Ministryně si tímto očividně neúmyslně zařídila velkou popularitu na sociální síti Twitter. Politologové, odborníci, ale i široká veřejnost pro vtipné komentáře a názory nechodí daleko. Jedním z nich je příspěvek politologa Milana Vorwitze, kde napsal, že ministryně Nováková aspiruje za Nobelovu cenu za ekonomii.

 

A podobnými ironickými a sarkastickými komentáři na účet Novákové se to na Twitteru jenom hemží. Přičinil se i lídr ODS Petr Fiala.

 

Nedostatečná konkurence

Ministryně Nováková se dále opírá o tezi, že v Česku není dostatečné konkurenční prostředí. Toto tvrzení podpořil na Českém rozhlase i šéfredaktor webu Lupa.cz David Slížek. „Pravda je, že to jsou komerční firmy, které nemají samy o sobě důvod si snižovat zisky tím, že budou zlevňovat své zboží. A když mezi sebou nekonkurují, tak se nedá opravdu čekat, že samy od sebe se ty ceny sníží.“

Pokud se ale vrátíme k argumentu, že ceny se nemohou snížit, dokud Češi nezačnou kupovat drahá data, důkaz absurdnosti výroku podpořil i portál Lupa.cz, který na příkladu z Litvy podpořil ostré příspěvky o znalosti ekonomie Novákové z Twitteru. Po zavedení neomezených tarifů se spotřeba dat zvýšila v průměru z 1,1 GB na 4,1 GB za měsíc na jednu kartu. Útrata jednoho zákazníka vzrostla o 26 procent.

Současnou cenovou politiku operátorů u nás obhajoval ve včerejším pořadu Českého rozhlasu Plus Jiří Grund - výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí. Odvolával se na počáteční velké investice, kdy bylo požadováno až absolutní pokrytí. Uvedl, že máme nejkvalitnější pokrytí mobilním signálem LTE a nejrychlejší mobilní internet v rámci EU. "Proto je logické, že kvalita se promítá do ceny služby," řekl Jiří Grund. Tak to dám dodatečně.

Za levnými daty jedině do Polska

Drahé mobilní tarify s internetem trápí Čechy už dva roky. Vláda stále slibuje změnu, ale ta je zatím v nedohlednu. Nepřispívají tomu ale ani nízké ceny v zahraničí a žebříčky, které ukazují, že jsme stále jednou z nejdražších zemí v Evropské unii.

Například v Německu zákazník za v přepočtu asi 770 korun dostane tarif s 11 GB dat. V Česku si u stejného operátora za stejnou cenu bude muset spotřebitel vystačit pouze s 5 GB. 

Ještě markatnější rozdíl je pak v porovnání se Španělskem. Tam za tarif s neomezeným voláním a smskami a za 16 GB dat za měsíc zákazníci zaplatí v přepočtu necelých 620 korun. Britové platí za tarif s 10 GB daty 500 korun.

Nejvíce na datech ale ušetří Poláci. Ti zaplatí za tarif s neomezenými daty, voláním i zprávami v přepočtu pouhých 300 korun. Takový tarif u stejného operátora v Česku ani neexistuje. Největší možný balíček s neomezeným voláním a smskami stojí téměř 2500 korun a data jsou omezena na 60 GB.

Pokud vláda pojede dále ve stejných kolejích, můžeme si buď zařídit mobilní tarify v zahraničí nebo v brzké době očekávat zákaz používání wifi. V souladu s výroky Novákové to bude asi jediné řešení.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!