Místo samoty výlet za památkami. Stovky seniorů si vychutnaly předvánoční Prahu

Stovky osamělých a hendikepovaných seniorů vyrazily na předvánoční projížďku Prahou
Stovky osamělých a hendikepovaných seniorů vyrazily na předvánoční projížďku Prahou
Život 90

reklama

Během druhého adventního víkendu se do atmosfér předvánoční Prahy rozjelo pět stovek osamělých a hendikepovaných seniorů. Za pomocí dobrovolníků si mohli prohlédnout významné památky ve vánočním hávu. Mezi účastníky projížďky převažovali hlavně sedmdesátníci a osmdesátníci.

Projížďky předvánoční Prahou se zúčastnila i paní Marie. „Veškerý doprovod byl nesmírně pozorný, všichni byli vůči nám seniorům velice ochotní. Moc a moc děkuji. Bylo to překrásné odpoledne,“ popsala svůj dojem. Podle paní Blanky s panem Ladislavem k pohodě přispěl i řidič svou brilantní jízdou. „Místa, která jsme navštívili, jsme neviděli již mnoho let a naše pocity byly o to hezčí, že se tak stalo ve vánočním čase,“ upřesnili.

Akci každoročně pořádá nezisková organizace Život 90, která se v ní zaměřuje především na ty, kteří by si bez pomoci druhých lidí nemohli kouzel předvánoční Prahy užít. Podle organizátorů je dobré si uvědomit, že i když jsou pro většinu z nás Vánoce obdobím štěstí a rodinné pohody, tak ne všichni se z nich radují stejně intenzivně. Obzvláště pro staré lidi je toto období stresující.

Vánoční přání od malých Ježíšků: Děti přejí osamělým seniorům hlavně štěstí a zdraví

Vánoční přání od malých Ježíšků: Děti přejí osamělým seniorům hlavně štěstí a zdraví

Projížďka tento rok proběhla už po šestadvacáté

 „Vánoční projížďku proto pořádáme každoročně s úmyslem věnovat jeden krásný den právě těm, kteří Vánoce tráví jinak sami. Ať už je to kvůli tomu, že nikoho nemají, anebo kvůli hendikepu, kterým trpí,“ uvedl ředitel neziskové organizace Život 90, která tuto projížďku pořádala letos už po šestadvacáté, Jan Lorman.

Účastníci během ní navštívili nejen Vyšehrad, Břevnovský klášter, Loretu či Vítkov, ale mohli zakusit předvánoční atmosféru i při pohledu na pražské betlémy, vánoční trhy či návštěvou muzea. Všude je navíc provázeli profesionální průvodci, kteří jim bez nároku na odměnu zprostředkovali odborný výklad.

Jen čtvrtina Čechů má zdravé cévy

Jen čtvrtina Čechů má zdravé cévy. Zbytku stárnou rychleji, než oni sami, zjistili lékárníci

Předvánoční projížďky se účastnili osmdesátníci a devadesátníci z celé republiky

„Další dobrovolníci pomáhali seniorům v tom, aby se na vozíčcích, s chodítky a berlemi mohli bezpečně pohybovat. Mezi dobrovolníky bylo také značné množství těch firemních, například z firmy Innogy, Pfizer nebo Penzijní společnosti České spořitelny,“ upřesnil Lorman.

Věk většiny účastníků se pohyboval kolem osmdesáti let. Výjimkou ale nebyli ani devadesátnici. V jednom autobusu devadesátiny dokonce společně oslavilo několik výletníků. Kromě seniorů, kteří bydlí v Praze a okolí, se na předvánoční projížďku každoročně sjíždějí i lidé z ostatních koutů republiky. „Za těch 26 let, co projížďku pořádáme, už se tato událost stala tradicí nejen pro naši organizaci, ale i pro seniory -  řada z nich si zde totiž nachází nové přátele. A ve dvou se vše lépe táhne, nejen Vánoce,“ uzavřel Lorman.

reklama

reklama