Místopředseda ČSSD se fotil s muslimy v islámském centru. Straně to ve volbách neprospěje, míní politolog

Na sociálních sítích už týden kolují fotografie, na nichž je zachycen místopředseda ČSSD a zároveň předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček spolu s představiteli islámského centra Alfirdaus. To přitom provází několik kontroverzí. Poslanec tvrdí, že přijel pouze natočit rozhovor s nizozemskou televizí.

Na fotografiích, které na svém facebookovém profilu zveřejnilo centrum Alfirdaus, Hamáček pózuje například s Baderem Mea Eknaifithem. Tento kuvajtský podnikatel je hlavou islámského centra a netají se tím, že ho chce pomocí investic ještě rozšířit. A co předseda Poslanecké sněmovny v zařízení, jehož součástí je i mešita, dělal? Podle svých slov tam přijel natočit rozhovor s nizozemskou televizní stanicí NOS, která v této lokalitě právě natáčela reportáž týkající se kvót na přerozdělování uprchlíků.

„Byla to shoda okolností. Požádala mě jedna holandská televize, abych s nimi natočil rozhovor a oni se v tu chvíli nacházeli právě v téhle lokalitě,“ vysvětloval Hamáček pro televizi Prima. Tuto verzi nám ostatně potvrdila také sama televizní společnost.

„Já jsem za nimi dojel, ten rozhovor natočil a přišli za mnou dva pánové, co tam byli, takže já jsem se s nimi jen pozdravil a jel pryč. Takže hlavní důvod nebyla návštěva (islámského centra), já jsem o tom vůbec nevěděl, tam šlo o to, natočit rozhovor pro holandskou televizi,“ vyjádřil se místopředseda ČSSD také k tomu, jak fotografie vznikly.

O tom, s kým se fotí, prý nevěděl. Dle svých slov ani netušil, že Alfirdaus používá tyto fotky na sociálních sítích k propagaci. Nějak se vůči tomu ale nevymezil. Islámské centrum si přitom návštěvu předsedy Poslanecké sněmovny náležitě pochvaluje i mimo sociální sítě. „Děkujeme panu Hamáčkovi, že přispěl k zlepšení obrazu České republiky, jako země, která nepodporuje rasismus a islamofobii. Po rozhovoru byl pan Hamáček požádán o společné foto s českými muslimy, čemuž laskavě vyhověl,“ stojí v jeho prohlášení, které nám Alfirdaus zaslal.

Politolog: Pro sociální demokraty to není příjemná zpráva

Koho ale Hamáček tímto krokem před blížícími se volbami rozhodně nepotěšil, je podle politologa Jana Kubáčka volební štáb ČSSD. „Komplikuje to pozici ČSSD. Mnohé voliče to nepřivede a ty stávající voliče to může znervóznit a některé i odradit (…) Její voliči jsou na to poměrně hodně alergičtí a je pro ně velmi důležité, že ČR je světský republikánský stát, kde náboženství dlouhodobě nezasahovalo do toho veřejného dění,“ uvedl Kubáček v rozhovoru pro Primazprávy.cz.

Politolog pak předpokládá, že se této situace budou snažit využít ostatní politické subjekty, aby od sociálních demokratů odlákaly nerozhodnuté voliče. Ti by přitom mohli hrát v konečném účtování významnou roli. „Tyto volby jsou naprosto unikátní tím, jak velké množství voličů, kteří opravdu chtějí jít k volbám, je nerozhodnuto. To zatím v minulosti nebylo,“ říká Kubáček s tím, že si jednání místopředsedy Poslanecké sněmovny vysvětluje jako neopatrnost.

Islámské centrum Alfirdaus, které na Praze 8 působí už několik let, má poměrně kontroverzní minulost. Od počátku se totiž prezentovalo jako jazyková škola. O tom, že některé jeho části sloužily jako modlitebna, neměly úřady dlouho ani ponětí. „Společnost normálně požádala o odprodej toho pozemku, což městská část tehdy vlastně schválila a vlastně až ex post po dvou letech vyšlo najevo, že se tam vybudovala mešita,“ uvedl minulý rok pro televizi Prima zastupitel Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Do povědomí veřejnosti se pak islámské centrum dostalo ještě v lednu tohoto roku sporem s muslimským bloggerem Hatemem Berrezougou. Ten mimo jiné označil Alfirdaus za „wahábbistickou organizaci“ (wahhábismus je sunnitská fundamentalistická forma islámu, pozn. redakce). Reagoval tak na verše z koránu, kterými ho prý představitelé Alfirdausu označili za „pokrytce“ a „odpadlíka“, což se v konzervativních islámských kruzích může podle něj také rovnat rozsudku smrti.

Tagy: