Mladá afghánská matka si jde za svým snem: Fotografie, na které skládá přijímací zkoušky na zemi, obletěla svět

Fotografie, na níž Jahantab Ahmadi skládá přijímací zkoušky s dítětem v náručí, obletěla svět. Ba co víc! Fotka mladé matky, která se nevzdává svého snu, vzala za srdce mnoho tamních studentům, kterým se podařilo zajistit Afghánce finanční pomoc.
mladá maminka při přijímacích zkouškách
mladá maminka při přijímacích zkouškách
twitter/TERRIENNES ‏

reklama

Pětadvacetiletá mladá maminka Jahantab Ahmadi pochází ze zemědělské vesničky v provincii Daikundi, kde právě pěstování brambor, pšenice a kukuřice zajišťuje tamním obyvatelům zdroj financí i obživy. Ale Jahantabi měla vždy vyšší sny. „Chci se stát lékařkou, která pomáhá ženám, jako jsem já,“ řekla pro server Tribuneindia mladá maminka.

Kampaň GoFundMe pomáhá s platbou univerzitních poplatků nadaným chudým studentům bez finančních prostředků. A právě tato organizace se rozhodla pomoci i mamince Jahantab. Té poskytla finanční pomoc v hodnotě vyšší než 14 tisíc dolarů. To je neuvěřitelná částka, zvláště když si uvědomíme, že celých 39 procent Afghánců žije v bídě a chudobě.

O fotce na internetu se dozvěděla od přátel

Sama Jahantab Ahmadi je velmi překvapená pozorností, která se na její osobu strhla po zveřejnění fotografie. O její fotce na internetu se dozvěděla až od svých přátel. „Tvoje fotka je na internetu! Byla jsi vyfocená! Říkali mi moji přátelé. Při příjímací zkoušce jsem byla tak koncentrovaná na test, že jsem si ani nevšimla, že mě někdo fotí,“ říká mladá maminka.

 

 

Příběh maminky Jahantab komentovali uživatelé sociálních sítí po celé zemi. „Doufám, že tato žena dosáhne svých cílů,“ zní jeden z příspěvků pod fotografií.

Jen 36 % Afghánců umí číst a psát

Na pomoc přispěchala také ředitelka organizace pro afghánská práva žen, paní Zahra Yagana. „Přesvědčili jsme paní Ahmadi, aby šla studovat do Kábulu, kde ji poskytneme ubytování. Je tu spoustu dobrých lidí, kteří jsou připraveni ji pomoci,“ říká Yagana.

„Cílem mého života bylo dostat se na univerzitu. Ale kvůli naší špatné ekonomické situaci jsem si nemohla dovolit studovat tři nebo čtyři roky, splnili jste mi sen,“ děkuje vděčná mladá maminka.

Míra gramotnosti v Afghánistánu je podle oficiálních čísel jednou z nejnižších na světě, a to pouhých 36 procent.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!