Mladí kuřáci mají větší tendenci užívat i marihuanu. Ta je ale pro vyvíjející se mozek riziková

U teenagerů, kteří kouří cigarety, je více než třikrát větší pravděpodobnost, že budou užívat i marihuanu, ukazuje nová americká studie. Mohlo by se zdát, že kouření cigaret jde z módy. Nicméně elektronické cigarety (nejnověji také tzv. iQOS) si u mladých opět získávají popularitu. O studii informovala zahraniční média.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Američtí zdravotníci mají obavy, že užívání zařízení na nikotin povzbudí mladé lidi rovněž k pozdějšímu užívání marihuany. Podporuje je v tom i nová studie Harvard Medical School, která přichází s oprávněným znepokojením, že silné kouření elektronických cigaret souvisí s následným užíváním marihuany.

Psychoaktivní složky mohou být pro vývoj mozku nebezpečné

Zatímco pro řadu dospělých a pacientů s některými onemocněními může být užívání marihuany zdraví prospěšné, pro vyvíjející se mozek dospívajících mohou její psychoaktivní složky představovat riziko, uvedl server Daily Mail.

Ve svých zjištěních vědci také podporují teorii, že nikotin lehce zasahuje do ještě vyvíjejícího se mozku, přičemž mění způsob, jak lidé reagují a touží po návykových látkách. „Adolescenti mají mozek, který se stále mění a vyvíjí,“ uvedl podle CNN vedoucí autor studie Dr. Nicholas Chadi, který spolupracoval na výzkumu dětské závislosti na Boston Children's Hospital a Harvard Medical School.

ilustrační foto

Denně si cigaretu zapálí pětina Čechů. Kouřením se jim může zhoršit i zrak

Kuřáci mají třikrát vyšší pravděpodobnost užívání marihuany

Vědci v rámci nově publikované studie analyzovali více než dvacet již dříve provedených výzkumů zaměřených na mladé lidi od 10 do 24 let. A zjistili, že šance na užívání marihuany je u lidí kouřících elektronickou cigaretu tři a půl krát vyšší než u lidí, kteří je nekouří.

„Neměli bychom považovat e-cigarety za méně škodlivou alternativu cigaret u adolescentů,“ uvedl doktor Chadi, protože stejně jako cigarety, i e-cigarety zvyšují riziko užívání marihuany: „A jak víme, marihuana má na dospívající několik dopadů a negativních zdravotních důsledků.“

Podle některých studií je užití této drogy spojeno s poklesem inteligence a psychických (duševních) funkcí, které následně přetrvají až do dospělosti. Marihuana je také spojována s psychózou, která může zahrnovat halucinace a bludy.

Reklama
Reklama