Mladí Portugalci toužící po změně pohlaví mají zatím smůlu. Zákon, který by to umožňoval, prezident nepodepsal

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa vetoval zákon, který by umožnil změnu pohlaví u mladistvých bez lékařského souhlasu. Informoval o tom server BBC.
Marcelo Rebelo de Sousa
Marcelo Rebelo de Sousa
Twitter/Notizie confermate

reklama

Portugalští poslanci schválili zákon, který by umožnil osobám starším 16 let změnit své pohlaví bez lékařského doporučení. Hlasování proběhlo už minulý měsíc, ale zákon v této podobě v platnost nevstoupí. Jeho znění se totiž nelíbí prezidentovi.

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa má výhrady především k velmi snadné možnosti změny pohlaví. Podle něj by poslanci měli zvážit potřebu lékařského testu pro osoby mladší 18 let, tak jak je tomu v současnosti. Nový zákon ale žádnou takovou povinnost neukládá. Osoby mladší 18 let by podle něj mohly změnit pohlaví jen na základě souhlasu svých rodičů nebo právních zástupců.

Corey a jeho matka před a po změně pohlaví

Šokující změna pohlaví v rámci rodiny! Z matky se synem se stal otec s dcerou. Neuvěříte, jak nyní vypadají!

Co se bude dít dál?

I přesto, že prezident nový zákon o změně pohlaví a jména nepodepsal, parlament se může pokus návrh zachránit. Jak? Buď můžou poslanci změnit zákon v souladu s návrhem prezidenta, nebo potvrdit současné znění souhlasem absolutní většiny poslanců. Jedině v takovém případě by byl prezident povinen návrh podepsat podepsat.

Sousovi přijde nerozumné, aby se především osoby mladší 18 let, měli o změně pohlaví rozhodnout sami bez lékařského dohledu. Opačný názor zastává nejen 109 poslanců, ale také aktivisté, kterým se líbí, že zákon respektuje právo na takzvané sebeurčení.

V Evropě je pouze pět zemí, kde je možné změnit pohlaví jen na základě své vlastní vůle. Těmi státy jsou: Malta, Norsko, Dánsko, Irsko a Belgie.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!