Mladičká džihádistka (16) chce zpět do Německa. Obyvatelé rodného města jsou pro druhou šanci

Šestnáctiletá Linda Wenzelová
Šestnáctiletá Linda Wenzelová
AP

reklama

Celý svět nedávno obletěl příběh 16leté Němky Lindy Wenzelové. Ta před více než rokem utekla z rodného Německa, aby se přidala k radikálům z Islámského státu (ISIS). Po dobytí Mosulu ji ale zadrželi iráčtí vojáci. Teenegerka prý všeho lituje a chce se vrátit domů. Někteří obyvatelé jejího rodného města ji v tom podporují.

„Té dívce je 16 a do toho zmatku se dostala, když jí bylo 15 nebo 14 a půl, kvůli internetu nebo tak. Myslím si, že by se měla vrátit. Každý má právo udělat chybu a každý by měl minimálně jednou dostat druhou šanci,“ uvedl pro agenturu Ruptly jeden z obyvatel východoněmeckého Pulsnitzu Peter Haag.

Právě v tomto městečku vzdáleného přibližně 30 kilometrů od českých hranic, žila Wenzelová před tím, než se rozhodla rozšířit řady teroristů z ISIS. Lidí, kteří by dívce dali druhou šanci, tu naleznete více. „Na případu Lindy je zřejmé, že mladí lidé v naší zemi nejsou schopni bránit se proti extrémistické ideologii,“ vysvětlil Carsten Meissner. Ten spolu s několika dalšími lidmi z městečka dokonce uspořádal malou demonstraci na podporu Wenzelové.

Někteří obyvatele Plusnitzu by mladé džihádistce dali druhou šanci
Autor: Youtube/Ruptly TV Někteří obyvatele Plusnitzu by mladé džihádistce dali druhou šanci

Lidé před radnicí v Pulsnitzu vytáhli například transparenty, na kterých stálo: „Oddanost, vzdělání, identita pro naše děti namísto konzumerismu a neomezené zábavy.“ Také podle Meissnera selhaly některé „společenské instituce“: „To, že se Linda vydala špatnou cestou, dávám za vinu rodině, škole i církvi“.

Wenzelovou zadrželi irácké ozbrojené síly krátce po osvobození Mosulu. Vojáci ji nalezli v podzemí spolu s dalšími 19 ženami, které podezírají z účasti na bojích po boku islamistů. Němka je podezřelá z toho, že pracovala pro policii ISIS. Podle serveru RT se za jednoho z islámských radikálů také provdala.

Šestnáctiletá Linda Wenzelová
Autor: AP Šestnáctiletá Linda Wenzelová

Ke konci června, kdy už bylo jisté, že ISIS o Mosul přijde, její nadšení k boji poněkud opadlo. V rozhovoru z 23. června, který poskytla iráckému reportérovi spolupracujícímu s německými médii, prozradila, že chce jen „utéct daleko od všech těch zbraní a hluku“.

Co bude s mladistvou islamistkou teď, ještě není zcela jasné. Podle německého ministerstva zahraničí totiž mezi Německem a Irákem neexistuje žádná dohoda o vydávání občanů. List Der Spiegel pak připomíná, že pokud irácké soudy uznají Wenzelovou vinnou z terorismu, může skončit také na popravišti. Je tedy celkem možné, že druhou šanci, po které někteří volají, už mladá dívka nedostane.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!