Mladík vyráběl drogu z fentanylových náplastí

Hodně neobvyklým způsobem výroby drog z náplastí napuštěných analgetikem se včera zabýval vrchní soud v Olomouci. Státní zástupce obžalovaného mladíka vinil mimo jiné z toho, že může za smrt jednoho z narkomanů, který užíval tyto drogy.
12. 6. 2018 KRIMI: MLADÍK VYRÁBĚL DROGU Z FENTANYLOVÝCH NÁPLASTÍ
12. 6. 2018 KRIMI: MLADÍK VYRÁBĚL DROGU Z FENTANYLOVÝCH NÁPLASTÍ

reklama

Fentanylové náplasti na utišení bolesti objevil muž podle obžaloby jako bohatý zdroj narkotik. Nebezpečnou látku z nich prý vyvařoval a připravoval do injekcí. Fentanyl je velice silná droga, kterou je možné získat pouze na předpis. Tělo si navíc na ni velmi rychle získá závislost. Kromě přípravy a distribuce drogy chtěl žalobce muže poslat za mříže i za smrt jednoho z jeho známých. Narkomana našli mrtvého s vysokým množstvím fentanylu v krvi. Mladík po celou dobu tvrdil, že si narkoman, který později zemřel, opatřoval náplasti s drogou i u jiných zdrojů. A soudu se to nepodařilo vyvrátit.

„My jsme postupovali v souladu se zásadou v pochybnostech ve prospěch obžalovaného, neboť nebyla prokázaná jednoznačná příčinná souvislost mezi úmrtím poškozeného a jednáním obžalovaného,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik.

Vrchní soud tak pravomocně potvrdil předchozí rozsudek a mladý muž vyvázl s relativně mírným osmnáctiměsíčním trestem. Státní zástupce dnešní rozhodnutí soudu komentovat nechtěl. Obhájce a jeho klient ale odcházeli z jednací síně viditelně spokojení.

„My samozřejmě spokojeni jsme. Trest je přiměřený a zůstal v takových intencích, jaký ho vyměřil soud prvního stupně,“ řekl k rozsudku obhájce Zbyněk Kocián.

Odborníci přitom před užíváním fentanylu varují. Podle některých expertů je až čtyřicetkrát silnější než heroin. U nás ho lékaři mimo jiné předepisují ve formě náplastí na zmírnění bolestí nevyléčitelně nemocným.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!