Mlžení kolem údajně sestřelených amerických letadel Tálibánem v Afghánistánu

„Neexistují žádné náznaky, že by havárie byla způsobena nepřátelskou palbou,“ uvedl ve svém prohlášení mluvčí sil USA a Afghánistánu plk. Sonny Leggett. „Tálibán tvrdí, že další letadlo havarovalo, ale ani to není pravdivé,“ dodal americký plukovník.
sestřelené americké letadlo
sestřelené americké letadlo
twitter

reklama

Na druhé straně se ozval mluvčí Tálibánu Zabihullah Mujahid a k havárii amerického letadla E-11A tvrdil, že to byli příslušníci povstaleckých jednotek, kteří letadlo sestřelili. Na svém Twitteru píše: „Dnes odpoledne v oblasti Sado Khelo havarovalo nepřátelské špionážní letadlo a jeho posádka zahynula včetně vysoce postavených členů CIA.“

K havárii došlo v provincii Ghazní, severně od operační základny letiště Kandahár, odkud letadlo vzlétlo. Velitel štábu amerických leteckých sil generál David Goldfein v pondělí potvrdil havárii letadla E-11, ale uvedl, že k tomu nemá žádné podrobnosti. „Než uvedeme další informace, musíme se ujistit, že máme fakta,“ dodal Goldfein.

Záběry pořízené z místa ukazují značně poškozený kokpit letadla a hlavní trup, svědčí o tom, že letadlo bylo v plamenech. Zadní část letounu s nápisem Air Combat Command zůstala neporušená.

Bojovníci Tálibánu

Tálibánci nabízí Američanům pár dní smíru. Může to předznamenat konec války?

O dalším havarovaném letadle, jehož havárii plukovník Leggett popíral, se generálovi Goldfeinovi evidentně nechtělo mluvit. Jedná se o americkou vojenskou helikoptéru létající pro afghánskou armádu a patřící společnosti Ariana Afghan Airlines. Tato společnost popřela, že tuto helikoptéru vlastnila. Rovněž se v tomto případě k havárii helikoptéry přihlásil Tálibán, který měl na Twitteru napsat: „Po dnešním incidentu v Ghazní byl sestřelen nepřátelský vojenský vrtulník u Sharanu, hlavního města provincie Paktika. Byl zcela zničen. Všichni lidé na palubě zemřeli.“

Aktivita Tálibánu souvisí se zatím neúspěšnými pokusy o vyjednávání s USA.

Všimněme si, že na druhé straně se Rusko po dlouhé době začíná angažovat v Afghánistánu a server v angličtině Moscow Times již koncem minulého roku psal o ruské „roli prostředníka mezi afghánskou vládou a Tálibánem.“ Zajímavé proto bude, zda s narůstající aktivitou Tálibánu bude také narůstat ruská diplomatická aktivita.

Na druhé straně je zajímavá funkce amerických letadel, z nichž jedno bylo včera sestřeleno. Američané tvrdí, že na letišti v Kandaháru mají čtyři typy letadel E-11. Ta fungují jako „Wi-Fi na obloze“ díky specializovanému zařízení, které přenáší komunikaci a slouží jako most mezi jinak nekompatibilními systémy. Letadlo bylo vyvinuto jako naléhavá provozní jednotka pro vylepšení a zajištění nedostatků v komunikaci v minulosti během vojenských operací v Afghánistánu v roce 2005. Letadlo E-11 bylo hodnocené jako zásadní pro úspěch bojové operace.

 

reklama

reklama