Mobilní aplikace jako ohrožení americké bezpečnosti? Sportovní aktivity vojáků odhalily polohu tajných základen

Jde o běžnou fitness aplikaci pro nadšené běžce, cyklisty či plavce. Aplikace Strava se ale stala nečekaným rizikem. Pro udržení své kondice ji totiž používají také vojáci. Jenže se ukázalo, že data z aplikace mohou odhalit velice citlivé informace, včetně přesné polohy tajných vojenských základen.
fitness aplikace Strava
fitness aplikace Strava
twitter/Amanda Carano

reklama

Na to, že aplikace prozrazuje něco, co by neměla, přišel student australské univerzity Nathan Ruser. Byl to právě mladík zkoumající bezpečnostní situaci na Blízkém východě, kdo zjistil, že se díky bezdrátovým náramkům, které používají ke zlepšení kondice i vojáci, dají odhalit vojenské základny. „Podíval jsem se na to a řekl si, že tohle by tam být vidět určitě nemělo, že tohle není dobré,“ řekl Nathan zahraničním médiím.

I přesto, že se většina základen dá najít na satelitních mapách, odhaluje Strava další citlivé informace. Ná základě dat si potencionální útočník může zjistit například to, kde a kdy se shromažďuje personál nebo kudy procházejí hlídky.

Zatímco v Evropě nebo v USA fitness náramky tolik informací nepodávají, protože jich je přeci jenom velké množství a jsou užívány na celém území, v Sýrii či Afghánistánu je situace zcela jiná. Tepelná mapa aktivit spojených s používáním aplikace působí v chudých a bojem zmítaných oblastech doslova jako pěst na oko.

Když se totiž zaměříme na tato území, je mapa temná. Výjimkou jsou právě zářící body, kde se s velkou pravděpodobností nachází americké vojenské jednotky. A to i v místech, kde by se oficiálně žádné vojenské základny vyskytovat neměly. Sociálními sítěmi se tak už šíří spekulace o poloze tajné základny CIA v Somálsku

Tento problém ale neřeší jen američané. I když se Strava používá především na Západě, nelze vyloučit, že aplikaci mají naistalovanou také jednotlivci v ruské armádě. Toto by měl být podle stanice BBC snímek hlavní ruské vojenské základny v Sýrii, Hmeimim. Červené čáry mohou představovat běžecké trasy stejně jako trasu hlídky.

Mapu tras už podle CNN prověřuje Petnagon. „Vzniklou situaci bereme se vší vážností. Posuzujeme a zvažujeme, zda je třeba přijmout nové směrnice, které by zaručily bezpečnost našeho personálu,“ uvedla pro CNN mluvčí Pentagonu Audricia Harrisová.

Podle vedení aplikace Strava může být na vině nastavení aplikace. V té bylo zřejmě automaticky nastaveno veřejné publikování. Pokud by si totiž vojáci přepli aplikaci do privátního módu, neměla by se na mapě jejich aktivita zobrazit. „Je naší povinností pomoci lidem lépe porozumět nastavení naší aplikace tak, aby měli pod kontrolou, co sdílejí s okolím,“ uvedla Strava ve svém prohlášení.

Střelba amerických vojáků ze 120 mm minometu

Americká armáda uvažuje o střelách, které se promění v rostliny

A proč vlastně armáda začala používat sportovní náramky? Důvodem byla nebezpečně se šířící obezita amerických vojáků. Díky systému si Pentagon sliboval kontrolu nad fyzičkou svýho vojáků.

Fitness aplikace Strava chystá novou verzi mapy, která má pokrýt až neuvěřitelných 27 miliard kilometrů tras jak běžeckých, tak i cyklistických a plaveckých.

reklama

reklama