Modernější varianta české hymny? Olympionici jsou pro!

O modernější podobě české hymny se snaží Český olympijský výbor (ČOV). Právě stoleté výročí státnosti se výboru zdá být vhodnou příležitostí pro její aktualizaci. Předseda ČOV Jiří Kejval tvrdí, že jsou to právě sportovci, kterým se hraje hymna nejčastěji.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Novou podobu české hymny má na starost hudební skladatel Miloš Bok. Právě na něho byly kladeny požadavky od Českého olympijského výboru, aby hymna byla sebevědomější a vlastenečtější a zapadla tak více do 21. století.

Česká hymna „Kde domov můj“ byla přijata za státní hymnu Československa před sty lety, v roce 2018. Obsahuje jeden verš v češtině a jeden ve slovenštině. Po rozdělení Československa v roce 1993 se slovenskou hymnou stal právě druhý verš hymny původní „Nad Tatrou sa blýská“ a Česko od té doby používá pouze verš první.

A právě fakt, že je česká hymna příliš krátká a chybí ji „majestátnost“, se nelíbí členům olympijského výboru. „Inovace je přirozený proces, který platí i pro umělecké tvoření. Já se domnívám, že právě to ho posune dál,“ říká Bok.

 

Olympionici si od ukázky moderní verze české hymny slibují hlavně otevření diskuze. A to diskuzi jak mezi odborníky, historiky, ale i samotnými sportovci. Právě oni totiž hymnu slyší nejčastěji a vadí jim, že je příliš krátká. „V Evropě máme pravděpodobně druhou nejkratší hymnu (45 sekund). Průměr se pohybuje okolo 80 sekund,“ dodal Kejval.

Nutno podotknout, že moderní verze hymny vyvolala různorodé emoce a tématem se nezabývají jen česká média, ale například server BBC. Poslanec a bývalý olympionik Jakub Janda (ODS) s modernizací hymny zásadně nesouhlasí. Jiřímu Kejvalovi dokonce zaslal velmi ostrý dopis, ve kterém mimo jiné žádá o okamžité ukončení jakýchkoliv aktivit kolem české hymny.

„Vaší aktivitou jste velmi poškodil dobré jméno nejen Českého olympijského výboru, ale také českého sportu… Tímto otevřeným dopisem Vás důrazně svým jménem žádám, abyste od podobných aktivit pro příští léta upustil a svou energii soustředil na koncepční přípravu českého olympijského týmu a vrátil se k prvotnímu poslání Českého olympijského výboru,“ je uvedeno v dopise Jakuba Jandy.

Jak téma české hymny nakonec dopadne je zatím ve hvězdách, ale jak říkají členové ČOV i diskuze je pozitivní věc.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!