Moskevští aktivisté demonstrují proti stavbě silnice u skládky radioaktivního odpadu

V Moskvě se v úterý konala menší demonstrace aktivistů a místních proti stavbě rychlostní silnice v jižní části metropole. Zasahovala policie a jednotky OMON. Nikdo nebyl zatčen, někteří účastníci jsou ale dnes (ve středu) předvoláni k výslechu.
Minulou neděli 15.3. se konala v Moskvě ekologická demonstrace
Minulou neděli 15.3. se konala v Moskvě ekologická demonstrace
foto AP

reklama

Projekt stavby rychlostní silnice na jihu Moskvy v hustě zabydlené oblasti okresu Moskorečie byl zahájen na konci roku 2018 ministerstvem dopravy a městem. Na veřejnost se dostalo jen málo informací. V zásadě jen to, že cílem je vybudování části nové rychlostní silnice, která má být součástí budovaného obchvatu města. Je zde přitom jeden vážný problém – silnice má vést jen 50 metrů od skládky asi 60 tisíc tun radioaktivního odpadu, což úřady nepovažovaly při projektování za překážku. Přímo u místa odpadu se má stavět most přes řeku. Skládka vznikla v minulosti, když se sem odvážel radioaktivní materiál z Moskevského závodu Polymetal, kde se ještě v padesátých letech minulého století prováděly testy s thoriem a uranem. Radioaktivní materiál zde od té doby nekontrolovaně leží a nikdo se o něj nestará. Navíc je zde sídliště s desítkami tisíc lidí a je zde v blízkosti známý lesopark Kolomenskoje, což je oblíbené místo výletů a kulturních akci Moskvanů.

Místo, kde byl před 5 lety zastřelen Boris Němcov

Chce snad Praha zničit Rusko? Moskva reaguje na náměstí Borise Němcova

„Stále doufáme, že stavba bude v této oblasti zrušena, to je náš konečný cíl,“ řekl pro server Al Jazeera představitel zdejší komunity Sergej Vlasov.

Do akce je zapojen také jaderný fyzik a bývalý výzkumník Andrej Ožarovský. „Takové množství jaderného odpadu pohřbeného ve vnitřní Moskvě je samo o sobě velkým problémem,“ tvrdí Ožarovský, který s Vlasovem, Greenpeace a řadou místních obyvatel začal měřit radioaktivitu. Zjistili, že dvanáctkrát překračuje normu. Server Občaja gazeta dnes píše, že včera naměřili radioaktivitu překračující normu 120krát.

Podle Ožarovského zemní práce a zásahy do půdy mohou odhalit radioaktivní odpad, uvolnit radioaktivní částice a nebo dokonce způsobit sesuv půdy směrem k řece Moskvě.

„Nechceme, aby tu byla rypadla. Nechceme, aby se toxický prach zvedal do vzduchu a lidem do plic,“ řekl Ožarovsky.

Úřední orgány, jako je ministerstvo pro mimořádné situace a odborníci z Moskevské státní univerzity, dospěly k závěru, že místo je sice toxické, ale není pro tuto chvíli nebezpečné.

Místní na to ale říkají, že takové závěry ilustrují skutečnost, jak vládnoucí hierarchii schází jakákoli ohleduplnost.

reklama

reklama