Motoristy čeká velmi náročný víkend, zpřísňují se také pravidla v Chorvatsku

Čeká nás zřejmě nejnáročnější prázdninový víkend na silnicích. Končí totiž prázdniny v Berlíně a Braniborsku a poslední prázdninový týden má i řada dalších německých spolkových zemí. Druhá vlna turistů zase naopak vyráží například z Bavorska. Do toho se přidávají dvě velké sportovní události v Maďarsku a v ČR. V Chorvatsku musí řidiči od 1. srpna počítat se zpřísněním pokut za dopravní přestupky. Mimo jiné se tvrdší postihy týkají rychlosti, alkoholu, používání mobilního telefonu či bezpečnostních pásů.
PRIMA DOVOLENÁ: Na cestách k moři autem
PRIMA DOVOLENÁ: Na cestách k moři autem
pixabay.com/SplitShire

reklama

BESIP přináší souhrn všech možných komplikací a překážek na cestách o nadcházejícím víkendu:

Na brněnském autodromu se o víkendu jede velká cena Moto GP, a proto se očekávají velké komplikace na modernizované dálnici D1 a v okolí Brna.

Prahu ochromí víkendová uzavírka Lanového mostu na Jižní spojce. K tomu jsou uzavřeny podjezdy ze Zahradního města na Strašnice a Skalku a ze Záběhlic do Strašnic. V celém okolí se dají očekávat kolony. Komplikovaný bude i výjezd z Prahy po dálnici D1, kde probíhá oprava mezi 2. a 11. km.

Na maďarském závodním okruhu Hungaroring se o víkendu jede velká cena Formule 1 a míří sem několik desítek tisíc fanoušků z celé Evropy. Komplikace očekávejte hlavně na blízké dálnici M3 u Budapešti a dálnici M1 vedoucí z Vídně na Budapešť. Řidičům doporučujeme zakoupit elektronickou dálniční známku přes webovou stránku, jelikož se na hranicích kvůli nákupu budou tvořit dlouhé fronty.

V rakouském městě St. Pölten se v sobotu koná již 34. ročník srazu veteránů. Očekává se příjezd více než 600 vystavovatelů a přes 20 tisíc návštěvníků. Dopravní komplikace očekáváme na blízké dálnici A1 vedoucí z Lince do Vídně.

Na dálnici A1 je ve směru ze Záhřebu na Split, Makarskou a Dubrovník poškozená vozovka na dvou místech. Prvním místem je 142. km u města Otočac, kde je rychlost snížena na 60 km/h,  druhé je mezi tunely Krpani a Sveti Rok - tam je rychlost omezena na 100 km/h.

Kvůli stavebním pracím bude uzavírán sjezd na Zadar 2 (jih, letiště) v neděli od 21:00 do 21:15 hodin a od pondělí do čtvrtka od 20:00 do 20:15 hodin.

Stavební práce zpomalují provoz na cestě z Udine do Benátek nebo Bibione. V Itálii se totiž do roku 2021 modernizuje dálnice A4 mezi městy Palmanova a Portogruaro a v tomto důsledku dochází k přetížení v obou směrech.

Podrobné informace o dopravních omezeních na hlavních trasách směrem na Jadran naleznete v interaktivní mapě BESIP - https://bit.ly/2YzWcf8.

 

Začal platit nový zákon o bezpečnosti na silnicích v Chorvatsku

Jednou z novinek je předepsaná bezpečná vzdálenost mezi vozidly a velmi vysoké pokuty za 8 závažných přestupků.

Ministerstvo vnitra oznámilo nejdůležitější změny nového zákona o bezpečnosti silničního provozu v Chorvatsku. Díky tomuto zákonu, který byl přijat 12. července a vstoupil v platnost 1. srpna 2019, se má zvýšit bezpečnost na tamních silnicích a dálnicích.

Zpřísnění je za účelem snížení takzvané „čtyřky dopravních zabijáků“, kterými je rychlost, alkohol, pásy a mobilní telefon.

Nová ustanovení zákona stanoví přísnější tresty pro pachatele 8 nejzávažnějších přestupků, které způsobují tragické dopravní nehody. U těchto přestupků se zvyšuje pokuta ze současných 5 až 15 tisíc HRK na 10 až 20 tisíc HRK + zákaz řízení motorového vozidla na 6 měsíců (při opakování na 12 měsíců) nebo dle závažnosti i odnětí svobody až na 60 dní.

Jedná se o tyto přestupky:

-          překročení povolené rychlosti v obydlené oblasti o více než 50 km/h

-          jízda v protisměru na dálnici, rychlostní silnici nebo silnici pro motorová vozidla

-          nezastavení na červenou

-          řízení pod vlivem alkoholu nebo drog nad 1,5 g/kg váhy 

-          odmítnutí testu na alkohol nebo drogy

-          řízení vozidla bez platného řidičského oprávnění

-          řízení vozidla po odebrání řidičského oprávnění

Policie může také zabavit vozidlo řidiči, kterému byla uložena pokuta ze seznamu 8 nejzávažnějších přestupků vyjmenovaných výše podruhé v období tří let. Vozidlo zabaví do doby rozhodnutí soudu, který je povinen rozhodnout do 15 dní. Náklady na zabavení vozidla nese pachatel přestupku.

Nové sazby pokut dle přestupků:

-          rychlá jízda v obci o 20 až 30 km/h nad stanovený limit - 1000 HRK a 2 trestné body

-          rychlá jízdu v obci o 30 až 50 km/h nad stanovený limit – 3000 až 7000 HRK, 4 trestné body a odebrání řidičského průkazu na 3 měsíce a při opakování přestupku odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců

-          rychlá jízda mimo obec o 30 až 50 km/h nad stanovený limit -  2000 HRK

-          rychlá jízda mimo obec o 50 km/h nad stanovený limit -  5000 až 15000 HRK, 3 trestné body a odebrání řidičského průkazu na 3 měsíce a při opakování přestupku, odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců nebo dle závažnosti až odnětí svobody až na 60 dní

-          vjetí do protisměru na dálnici nebo rychlostní silnici - 10000 až 20000 HRK nebo dle závažnosti až odnětí svobody až na 60 dní

-          nezastavení nebo ujetí od dopravní nehody se škodou na majetku – 3000 až 7000 HRK a zákaz řízení

-          nezastavení nebo ujetí od dopravní nehody se zraněním – 10000 až 20000 HRK a zákaz řízení

-          nesprávné předjíždění – 3000 HRK, 2 trestné body a odebrání řidičského průkazu na 3 měsíce a při opakování přestupku odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců

-          předjíždění na přechodu pro chodce – 3000 až 7000 HRK, 2 trestné body a odebrání řidičského průkazu na 3 měsíce a při opakování přestupku odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců

-          nezastavení před přechodem pro chodce se semaforem - 3000 až 7000 HRK, 3 trestné body a odebrání řidičského průkazu na 3 měsíce a při opakování přestupku odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců

-          nezastavení před přechodem pro chodce bez semaforu - 3000, 2 trestné body

-          vjetí na železniční přejezd přes zákaz – 3 000 až 7 000 HRK, 3 trestné body a odebrání řidičského průkazu na 3 měsíce a při opakování přestupku odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců

-          za otáčení se na dálnici – 3000 až 7000 HRK, 3 trestné body

-          půjčení vozidla nekvalifikovanému řidiči (bez řidičského oprávnění) - 3000 až 7000 HRK

-          neposkytnutí informace majitele vozu o řidiči vozidla – 5000 až 15000 HRK

 

Nové sazby pokut za jízdu pod vlivem alkoholu:

-          0,5 až 1 promile – 3000 až 5000 HRK, 3 trestné body, odebrání řidičského oprávnění na 3 měsíce a při opakování přestupku odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců

-          1 až 1,5 promile – 10000 až 15000 HRK, 4 trestné body, odebrání řidičského oprávnění na 6 měsíců a při opakování přestupku odebrání řidičského průkazu na 9 měsíců

-          nad 1,5 promile – 10000 až 20000 HRK, 6 trestných bodů a odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců a při opakování přestupku odebrání řidičského průkazu na 12 měsíců nebo dle závažnosti až odnětí svobody až na 60 dní

 

Zvyšují se také pokuty za méně závažné přestupky z 500 HRK na 1000 HRK. Jedná se o jízdu bez zapnutých bezpečnostních pásů, nesprávná přeprava dětí ve vozidle, telefonování za jízdy bez hands-free, neoprávněnou jízdu na dálnici v levém jízdním pruhu, nedání znamení o změně směru jízdy (blinkr) a tažení porouchaného vozidla po dálnici.

Novinkou v pravidlech je dodržování bezpečné vzdálenosti, což může být také nově pokutováno.

Jízda pod vlivem léků nebo únavy bude nově pokutována 1000 až 2000 HRK a 3 trestnými body.

Z předchozích 700 HRK na 1000 HRK se zvedá pokuta za nepoužívání zimního vybavení v období od 1. listopadu do 31. března, kdy je v Chorvatsku povinné mít zimní pneumatiky. V tomto období je také nově řidič povinen své vozidlo očistit od sněhu a ledu.

reklama

reklama