Mozková mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Lidé neumí včas rozpoznat příznaky

Dnešek je Světovým dnem mozkové mrtvice. Tato zákeřná nemoc je třetí nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Může za to především nedostatečně rychlé rozpoznání příznaků. Nepostihuje navíc jenom dospělé, ale i děti.  Mnoho lidí totiž neví, jak nemoc u postiženého poznat a jak mu co nejlépe pomoct.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Světový den mrtvice

reklama

Před deseti lety zasáhla cévní mozková příhoda tehdy čtyřletou Štěpánku. Byla ve školce, když najednou z ničeho nic spadla z dětské židle a upadla do bezvědomí. Štěpánka ale měla štěstí v neštěstí, její učitelka totiž rozpoznala příznaky mrtvice.

„Štěpánce dá se říct, že zachránila život, protože okamžitě informovala, když volala rychlou, že má spadlej koutek, že se nepohybuje a že nemluví,“ pospala televizi Prima matka dívenky.

Stěpánka se svojí maminkou
Stěpánka se svojí maminkou

Štěpánku v nemocnici zachránili, svedla ale boj s následky. Ochrnula na pravou část těla a trvalo ji dva roky, než se znovu naučila mluvit. Teď už je Štěpánce čtrnáct let a díky neustálé rehabilitaci se její postižení eliminovalo.

Mozková mrtvice je hrou o čas. Je proto důležité umět rozpoznat projevy nemoci. Mezi ty nejčastější patří problémy s mluvením, špatná hybnost obličeje, pokleslý koutek a špatná koordinace pohybu. U postiženého tedy zkontrolujte, jestli se dokáže usmát, zvednout obě ruce před sebe a tam je alespoň deset vteřin udržet nebo říct jednoduchou větu.

Invalidovi nechtějí sousedé dovolit stavbu plošiny

Invalida se nemůže vrátit do svého bytu. Sousedé nechtějí povolit stavbu plošiny

„Pokud je alespoň jeden z těchto tří příznaků pozitivní, tak ihned voláme záchrannou službu, protože platí, že čas je mozek. A čím dřív je pacient v nemocnici, tím je větší šance, že bude vyléčen,“ zdůrazňuje Aleš Tomek, primář neurologické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Mezi nejčastější příčiny nemoci patří neléčený vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, vysoký cholesterol nebo srdeční arytmie. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!