Možné cíle teroristů v roce 2018? Olympiáda i výročí velkých útoků, shodli se experti

Experti na terorismus David Rožek a Marian Brzybohatý se v online pořadu Názory bez cenzury shodli na tom, že Islámský stát (ISIS), který se v roce 2016 přihlásil k většině teroristických útoků v Evropě, nyní prochází existenční krizí, což je důvod, proč počet těchto útoku v roce 2017 klesl. Nicméně upozornili, že i tak budeme v budoucnu dál čelit této hrozbě.
Olympijské hry se přetvořily v politickou záležitost
Olympijské hry se přetvořily v politickou záležitost
http://pixabay.com

reklama

„Můžeme například terorismus očekávat v ročníkových událostech, jako je například 11.září,“ uvedl specialista komerční bezpečnosti David Rožek s tím, že se může jednat ale také například o výročí útoku na francouzský časopis Charlie Hebdo nebo hudební klub Bataclan. „Myslím si, že mnohem více teď ty teroristické útoky budou směrovány do určitého významu a do určité tendence proti naší společnosti,“ upřesnil.

Lidé by si měli dávat pozor i například na velkých sportovních utkáních, koncertech a podobných akcích, které se řadí mezi takzvané měkké cíle. „Moderní sportovní utkání od olympijských her po zápasy na českých hřištích jsou podmětem k většímu bezpečnostnímu dohledu než před pěti lety a to právě v důsledku této teroristické hrozby,“ vysvětlil Rožek.

Požár domu pro seniory

Tragický požár v domě pro seniory v Japonsku: O život přišlo jedenáct lidí

Olympiáda je pro teroristy atraktivní cíl kvůli mediální pozornosti

Podle odborníka na terorismus Mariana Brzybohatého jsou tyto cíle pro teroristy velice atraktivní nejen kvůli velkému počtu sdělovacích prostředků, které na místě bývají, ale také kvůli mnoha známým lidem. „V případě takového útoku je ten ohlas a reakce podle mého velice silný a je to stejný důvod, proč například byla napadena dvojčata v New Yorku. Je to totiž město, kde je nejvyšší mediální koncentrace na světě,“ upozornil s tím, že právě ohlas teroristům pak pomáhá šířit jejich poselství dál.

„Prvním cílem ,který je takový vzor, jsou právě olympijské hry v Mnichově v roce 1972, kdy se ukázalo, že ta společnost je na něco podobného nepřipravena. To by se v současné době asi stát nemohlo, protože těmto událostem se věnuje vysoká pozornost a jsou vynakládány poměrně vysoké částky na zabečení, které s bezpečností účastníků těchto her souvisí,“ uzavřel Brzybohatý.

Na celý záznam pořadu se podívejte ZDE:

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!