Muellerovo prohlášení způsobilo zemětřesení na americké politické scéně

Vyšetřovatel Muller konečně promluvil. Podle některých právníků je chování Donalda Trumpa na pováženou. Demokraté Muellerovo prohlášení využívají ke kampani.
Robert Mueller foto youtube BBC
Robert Mueller foto youtube BBC

reklama

Středeční prohlášení zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera oživilo zájem demokratů ohledně možnosti podání ústavní žaloby na současného prezidenta Donalda Trumpa. Ve svém prohlášení totiž Mueller použil mnohem silnější jazyk než ten, který aplikoval ve své několikasetstránkové zprávě. Toho se okamžitě chopili demokraté, z nichž někteří by rádi na prezidenta uvalili impeachment (ústavní žalobu). Podle některých odborníků se ovšem Trump opravdu mohl dopustit maření spravedlnosti.

Nikoliv Rusové, ale maření spravedlnosti může Trumpovi ztížit život

„Mueller nám v podstatě mezi řádky řekl: my máme důkazy, že se prezident dopustil zločinu, ale nemůžeme ho obvinit, protože to je prezident Spojených států,“ komentoval vystoupení Muellera soudní analytik pro Fox News Andrew Napolitano. „Toto prohlášení je o 180 stupňů jiné než čtyřstránkové shrnutí jeho nadřízeného a ministra spravedlnosti Williama Barra,“ pokračoval.

Mueller totiž ve středu mimo jiné řekl, že „kdybychom byli přesvědčeni, že se prezident nedopustil zločinu, řekli bychom to.“ Jeho nadřízený, William Barr, asi přesvědčen byl, když ve své shrnující zprávě napsal, že „Muellerovy závěry sice neobsahují rozhodnutí, zdali se prezident dopustil trestného zločinu maření spravedlnosti,“ ale on jako ministr spravedlnosti „všechny důkazy znovu přezkoumal a rozhodl, že Trump zákon neporušil."

Podobnost s Watergate

Důkazy, které Mueller předložil, jsou ale velmi podobné těm, které vedly ke zformování ústavní žaloby proti předchozím prezidentům jako Richard Nixon a Bill Clinton. Podobně jako Nixon řekl například svým poradcům (Haldmenovi a Ehrlichmanovi), aby lhali FBI, tak Trump řekl svému bývalému poradci McGahnovi, aby změnil svoji výpověď FBI. Ten ale raději rezignoval.

Impeachment neprojde, ale do kampaně se to hodí

Muellerovo prohlášení nahrálo předsedovi legislativního výboru Sněmovny, demokratu Robertu Nadlerovi, který v souvislosti s možností návrhu soudní žaloby zopakoval, že všechny možnosti jsou stále na stole. Faktem ovšem zůstává, že Senát ovládají republikáni a u nich by návrh demokratů ztroskotal.

To ovšem neznamená, že by se demokraté tuto poslední událost nesnažili využít ve svůj prospěch. Jednou z prvních, kdo zareagoval na Muellera slova, byla demokratická kandidátka na prezidenta Kamala Harris.

„To, co Mueller v podstatě udělal, je, že vrátil možnost impeachmentu. Je nyní na Kongresu, aby tohoto prezidenta přivedl k odpovědnosti. Musíme začít se žalobou. Je to naše ústavní povinnost,“ napsala na Twitteru. Podobné prohlášení sdílel i Betto O Rourke, který uvedl: „Více než rok jsem Kongresu říkal, že je na čase jednat a začít s impeachmentem. Myslím, že Muellerovo vystoupení bylo jasné jako facka.“

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!