Musíme naslouchat odborníkům, tvrdí aktivistka Greta Thunbergová. Myslí si, že doba pandemie prokázala závislost lidí na vědě

Švédka Greta Thunbergová tvrdí, že je nesmírně důležité naslouchat odborníkům v době pandemie. To samé by se údajně mělo aplikovat na změnu klimatu. Podle ní celosvětová krize ukázala celkovou neudržitelnost, kvůli níž se musíme sjednotit.
Greta Thunberg
Greta Thunberg
profimedia.cz

reklama

Greta se účastnila digitální konference společně s vědcem Johanem Rockströmem, který působí jako ředitel Potsdamského institutu pro výzkum změny klimatu. Livestream o odvaze a solidaritě v době krize se vysílal v Den Země ze stockholmského muzea. „Uvědomujeme si, že jsme závislí na vědě a vědeckých důkazech. Musíme odborníkům naslouchat,“ řekla při této příležitosti Greta.

Dodala, že doba pandemie ukázala, jak dokáží lidé navzájem spolupracovat. Jako příklad uvedla dodržování vládních nařízení, například domácí karanténu. Přesně takový postup a restrikce by se podle jejího názoru měly praktikovat i v oblasti klimatické krize. Přísná nařízení by tak mohla omezit změny klimatu.  

Pandemie zvýšila předpovězenou trajektorii klimatické krize. „Je to i z toho důvodu, že se zvýšilo úsilí výzkumníků tento problém vyřešit. Pokud jde o klima, nemůžeme s jistotou říci, jak moc dokážeme zamezit globálnímu oteplování. Věřím ale, že koronavirová krize přinese něco nového,“ okomentoval Gretin postoj Rockström.  

Společnost není udržitelná

„Pokud nám krize koronaviru něco ukázala, tak je to společenská neudržitelnost. Pokud jediný virus dokáže zničit celou ekonomiku za pár týdnů, je vidět, že vůbec nepřemýšlíme dlouhodobě a nezohledňujeme žádná rizika a potenciální důsledky našeho chování,“ uzavírá Greta.

 

reklama

reklama