Musk představil nejnovější raketu. Do půl roku by měla letět do vesmíru a v příštím roce dopravovat lidi na Měsíc a Mars

Americký podnikatel a vizionář Elon Musk přestavil nejnověji zkonstruovanou verzi vesmírné lodi jeho společnosti SpaceX a nastínil svou vizi rychlého časového plánu, kdy by měla jeho loď dopravit lidi na Měsíc nebo na planetu Mars. Informovaly o tom světové agentury.
Nejnovější vesmírná loď společnosti SpaceX
Nejnovější vesmírná loď společnosti SpaceX
@SpaceX / Twitter

reklama

Miliardář Elon Musk představil novou raketu společnosti SpaceX v texaské vesnici Boca Chica, která je domovským místem testovacího programu nových raket společnosti SpaceX. Předvedl také animace přistání na Měsíci či Marsu a předpověděl, že první orbitální let jeho rakety by mohl přijít během příštích šesti měsíců. Vesmírné mise s lidmi na palubě potom v příštím roce.

 

Cestování vesmírem musí být jako cestování oblohou

„Zásadním průlomem, který je nezbytný pro to, abychom se stali vesmírnou velmocí, je učinit cestování vesmírem tím, čím je nyní cestování oblohou,“ uvedl Mask, který rovněž vede výrobce elektrických automobilů Tesla, podle agentury Reuters.

Celý komplex nosné rakety a samotné kapsle měří na výšku 118 metrů, průměr má kolem devíti metrů a je zkonstruován pro transport desítek lidí na Měsíc a Mars. Podle samotné společnosti bude posádka lodi moci mít až sto členů. V roce 2018 Musk označil za prvního budoucího vesmírného turistu japonského miliardáře Yusaku Maezawu.

 

 

NASA investovala pro vývoj konkurenčních systémů miliardy dolarů

Muskova měsíční mise je také v souladu s cílem americké kosmické agentury NASA, která plánuje posílat lidi na Měsíc nejpozději do roku 2024 v rámci programu Artemis. Administrativa Donalda Trumpa podporuje snahy o budování americké přítomnosti na lunárním povrchu a později o případnou kolonizaci Marsu.

NASA udělila společnostem SpaceX a Boeing dohromady 6,8 miliardy dolarů (asi 160 miliard korun) pro vývoj konkurenčních raketových a kapslových systémů, které mají vyslat na oběžnou dráhu astronauty z americké půdy poprvé od roku 2011. Vývoj systémů obou společností se zpožďuje kvůli testování.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!