Muslimové neakceptují jiné náboženství. Rezistence vůči evropským hodnotám přetrvává

Přítomnost přibližně 25 milionů muslimů v 28 zemích Evropské unie v současné době budí kontroverzi, obavy a dokonce i nenávist. Průzkumy veřejného mínění potvrzují rostoucí strach a odpor vůči islámu. Co Evropanům tak moc vadí na muslimech?
Nárůst islámské komunity roste a rezistence vůči evropským hodnotám přetrvává
Nárůst islámské komunity roste a rezistence vůči evropským hodnotám přetrvává
pixabay.com

reklama

Odpor vůči muslimům je kvůli chorobnému strachu - obavám z neznámého - stále častější. Jakási islamofobie se šíří stále víc a v České republice tomu není jinak. Zahrnuje široké spektrum projevů vyjadřující negativní reakce vůči muslimům a vyvolává až xenofobní postoje. Lidé si je totiž často spojují s teroristickými útoky.

Převážná většina muslimů v Evropě jsou přistěhovalci. Středisko Pew Research Center odhaduje, že by se jejich počet mohl do roku 2050 i zdvojnásobit. Navíc kvůli poklesu evropské porodnosti a zvýšení masové migrace z muslimského světa dochází k celkovému urychlování islamizace Evropy.

Co Evropanům vadí?

Jedním z nejnápadnějších symbolů přítomnosti islámu jsou zahalené ženy. Korán zahalování přímo nepřikazuje, ale vyzývá k tomu. Přesnou formu oblékání nenastavuje, je to spíše výtvor jejich kulturní tvořivosti, který je spojován s obecným přístupem k ženám v dané zemi. V některých zemích Evropy začal platit zákon o zákazu zahalování obličeje na veřejnosti. Ve Francii zákon vznikl už v roce 2011 a tím se spustila lavina vyhlášení zákona i v ostatních zemích. Například v Belgii, Bulharsku, Lotyšsku, Německu nebo Rakousku. 

Islám umožňuje polygamii neboli mnohoženství. Povoluje muži oženit se až se čtyřmi ženami za podmínek, že jim muž zajistí rovnocenné postavení. Na tuto skutečnost lidé v Evropě koukají též s odporem. Evropský model rodiny sdružuje, ale počet obyvatel je v mírném poklesu. Muslimský model rodiny navíc předurčuje jejich mnohanásobné rozšíření, jak uvedl výzkum Europe´s Growing Muslim Population.

Znatelným jevem je i neakceptovatelnost jiného náboženství. Nárůst islámské komunity roste a rezistence vůči evropským hodnotám přetrvává. Bez sjednocené kultury navíc nejde mluvit o jedné společnosti. Existuje společnost multirasová nebo multietnická, ale ne multikulturní. Pokud se přistěhovalci nebudou současně snažit o lepší integraci do evropských společností, aby projevili otevřenost, napětí ještě vzroste.

Muslimky si máčely nohy v pítku vřídelní kolonády

Nedávná událost, která vzbudila debaty a následné pohoršení - dvě muslimky si umývaly nohy v pítku v Karlových Varech. Tiskový mluvčí karlovarského magistrátu pro ČTK uvedl, že jde o jasný přestupek. Část veřejnosti tento incident pohoršil. Na druhou stranu, spousta lidí obvinila autora fotografie žen v pítku za rasistu a xenofoba s tím, že když si máčely nohy v pítku celebrity při filmovém festivalu, tak si jich nikdo nevšiml. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!