Muž bez tváře přijal podobu zesnulého

Američan Andy Sandness se před 11 lety pokusil svou loveckou zbraní spáchat sebevraždu a vážně si při tom poškodil tvář. Tento rok se jako zázrakem našel vhodný dárce tváře. Ten měl nejenom stejnou krevní skupinu, podobnou barvu i strukturu pleti, ale i podobný osud – sebevraždu vlastní zbraní.
Muž získal tvář zesnulého
Muž získal tvář zesnulého

reklama

Ačkoli transplantace obličeje patří k nejtěžším plastickým operacím, u Andyho dopadla výborně a on se tak může opět pohybovat ve společnosti bez studu a strachu. Potkal se i s pozůstalou vdovou dárce, ve které jeho nový obličej vyvolal bouřlivé emoce a také naději, že manželův odkaz bude žít dál.

Není to však jediný husarský kousek, který se letos chirurgům povedl. V Číně se počátkem listopadu 2017 vydařila pod vedením Itala Sergia Canavera transplantace celé hlavy. Ta byla spolu s páteří, nervy a celým krevním oběhem napojena na cizí tělo. O tom, zda je to budoucnost chirurgie anebo jen Frankensteinův návrat si můžete udělat obrázek sami. Nutno však podotknout, že hlava i tělo patřily již mrtvým pacientům.

reklama

reklama