Muž se utkal tváří v tvář s grizzlym. U sebe měl jen kapesní nůž

Turista Colin Dowler chtěl prozkoumat pěší trasy na vrchol kanadské hory Mount Doogie Dowler. To se mu ale málem stalo osudným. V lesích Britské Kolumbie potkal medvěda grizzlyho, který na něj zaútočil. I přes nerovné podmínky se muži podařilo ze spárů šelmy uniknout a přežít.
Muž se nebezpečnému medvědovi ubránil
Muž se nebezpečnému medvědovi ubránil
foto pixabay

reklama

Turista Colin chtěl prozkoumat okolé hory Doogie Dowler, aby našel cestu, jak se co nejjednodušeji dostat na vrchol. Hora je totiž pojmenována stejně jako jeho dědeček, a tak ji chtěl se svým bratrem zdolat na dědovu počest. 

Po prozkoumaném území se vydal zpět domů. V jedné ze zatáček ale narazil na medvěda grizzlyho, který byl od něj asi 30 metrů daleko. Colin doufal, že si ho šelma nevšimne a půjde si svojí cestou. Sesednul tak z kola a čekal, co medvěd udělá.

Jenže za chvilku se medvěd vydal směrem k němu. Pomalu dal kolo před sebe, aby mezi nimi vytvořil překážku. Vyndal turistické hole z batohu a doufal, že se s nimi ubrání. Ale všechno bylo zbytečné. „Opravdu jsem měl po celou tu dobu strach,“ svěřil se reportérům ze stanice BBC. 

Medvěd kolem něho pomalu procházel, jenže pak se rychle otočil a Colina napadl. Útočil na něj a máchal tlapami. Colin dokonce zkoušel s medvědem mluvit: „Vím, že je to tvé území, chci jen projet, tohle nemusíme,“ snažil se dle svých slov medvěda přesvědčit. Ze strachu pak po medvědovi hodil kolo. Tím ale rozpoutal válku. Grizzly se mu zakousnul do boku a poté i do stehen. Šokovaný turista dokonce prý slyšel, jak medvědí zuby skřípou o jeho kosti. „Chytil mě za bok a táhnul tak 50 metrů do příkopu,“ popisoval Colin.

V zoufalství pak z kapsy vytáhl kapesní nůž a zabodnul ho medvědovi do krku. Kupodivu to zabralalo, medvěd Colina pustil a odkráčel pryč. Malý kapesní nožík tak muži zachránil život. 

Tím ale celé drama neskončilo. Colin byl ošklivě zraněný a široko daleko se žádná pomoc nenacházela. Muž jednal intuitivně. Zavázal si krvavou nohu kusem trička, sednul na kolo a rozjel se hledat pomoc. Značně zesláblý ujel sedm kilometrů, když narazil na tábor dřevorubců. Ti mu poskytli první pomoc a zavolali záchranáře, kteří ho vrtulníkem transportovali do nemocnice ve Vancouveru, kde se Colin stále zotavuje.

Britská Kolumbie je považována za zemi medvědů. V této provincii se pohybuje kolem 15 tisíc medvědů grizzly. Správce rezervace pro BBC uvedl, že medvěd, který napadl Colina, byl utracen. Rozpoznán byl díky zraněnému krku.

Colin se nyní zotavuje v nemocnici
Colin se nyní zotavuje v nemocnici

reklama

reklama