Můžeme mít o čtyři ministry méně, řekl Babiš. Která ministerstva by sloučil?

Premiér Andrej Babiš (ANO) by se nebránil sloučení ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy a pro místní rozvoj. Dovedl by si představit i sloučení ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva zdravotnictví. Předseda vlády to dnes řekl během návštěvy Veselí nad Moravou. Stávající ministr průmyslu Karel Havlíček by měl po dovolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (oba za ANO) vést oba rezorty až do voleb.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Premiér Andrej Babiš (ANO) k případnému sloučení ministerstev

reklama

„To, že máme tolik ministerstev, je proto, že máme poměrný parlamentní systém. Kdybychom měli většinový, dovolím si říci, že bychom možná mohli mít o čtyři ministry méně. Kdysi jsme měli ministerstvo hospodářství a asi politici měli málo míst, tak z toho udělali tři ministerstva. Klidně by místo tří mohlo být jedno,“ řekl Babiš. Sám pak ale připomněl, že by podobné fúze ministerstev vyžadovaly změnu kompetenčního zákona.

Havlíček by se měl ujmout ministerstva dopravy v pátek poté, co se Babiš vrátí z návštěvy Izraele. Stávající ministr průmyslu pro ČTK uvedl, že oba resorty mají spoustu průsečíků, a proto je možné řídit je zároveň.

Vladimír Kremlík

Kremlík končí! Babiš ho kvůli pochybení v zakázce elektronických dálničních známek odvolal

To se ale nelíbí sociálním demokratům ani komunistům. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky je řízení obou těchto resortů velice složité. Havlíček navíc zastává i funkci místopředsedy vlády a také místopředsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace. „Koncentrace těchto čtyř gescí by i pro sebelepšího manažera musela být velmi náročná,“ myslí si Chvojka.

To, že bude Havlíček řídit resort dopravy pouze dočasně, očekává také předseda KSČM  Vojtěch Filip. „Vztah mezi ministerstvy průmyslu a dopravy bývá někdy kontradiktorní, zájmy dopravců a výrobců jsou odlišné a je potřeba, aby se to vyrovnávalo meziresortně, nikoli uvnitř jednoho resortu,“ řekl Filip. Chvojka i Filip budou chtít s Babišem o jeho návrhu jednat.

Babišův záměr, aby Havlíček řídil dvě ministerstva současně, pak kritizuje opozice. Podle pirátského poslance Ondřeje Polanského je slučování ministerstev motivováno „personální nouzí“. Podobně se vyjádřil také předseda KDU-ČSL, který hovořil o „nouzi ANO o kompetentní lidi“. Kritika se ozvala také z řad ODS, SPD, TOP 09 i STANu.

reklama

reklama