Můžete jej postřelit, ale nezabíjejte ho. Duterte nabádá veřejnost ke střelbě na korupčníky

Prezident Filipín Rodrigo Duterte prohlásil, že pokud státní úředník požádá o úplatek výměnou za rychlejší služby, tak jej může veřejnost „jednoduše střelit, ale nikoliv zabít“.
Ilustrační foto: Rodrigo Duterte
Ilustrační foto: Rodrigo Duterte
@Dutertenomics / Twitter

reklama

 

„Pokud platíte daně, různé poplatky a kdovíco dalšího a ti hlupáci vás požádají o úplatek, tak jim jednu natáhněte. Jestliže u sebe máte zbraň, tak je můžete střelit, ale nikoliv zabít, protože během následného procesu byste nemuseli dostat milost,“ nabádal k násilí při čtvrteční návštěvě provincie Bataan prezident. Všem, kteří by tak učinili, prezident přislíbil svoji pomoc. „Alespoň byste postřelili hloupého zloděje. Já bych se vás zastal,“ dodal.

Budeme je fackovat

Tím ovšem filipínský vůdce neskončil, rázem nato doporučil veřejnost, aby hlásila jakoukoliv zkušenost s korupcí nebo zneužívání ze strany státních úředníků. Pokud by se zpráva o korupci jakéhokoliv úředníka dostala až do jeho kanceláře, přislíbil, že by si provinilce nechal zavolat a nechal by ho daným stěžovatelem přímo před jeho očima proplesknout. „Řekl bych, dej mu tři pořádné facky! O jak velký úplatek, že si řekl? Pět tisíc? Ok, dej tomu parchantovi o dvě facky navíc,“ popsal Duterte názorně, jak by celý postup v jeho kanceláři probíhal. 

Korupčníky chtěl vyhazovat z helikoptér

Nejedná se přitom zdaleka o jediný kontroverzní výrok filipínského prezidenta. Duterte například před setkáním s americkým prezidentem Barackem Obamou v srpnu roku 2016 o Obamovi řekl, že je to „parchant“.  Rok předtím urazil během návštěvy Filipín papeže Františka, když o něm řekl „Papeži, ty hajzle, vrať se domů.“ V rámci své protidrogové politiky přiznal, že zastřelil tři zločince. Korupčníkům již předtím vyhrožoval, že je bude shazovat z vrtulníků.

„Tak jsem gay. Je mi jedno, jestli jsem nebo ne!“

Ostře se vyjadřoval i na adresu islamistů, které varoval, že je bude „pojídat zaživa“. Ještě předtím, než nastoupil do funkce, přislíbil, že zabije sto tisíc kriminálníků. Od začátku jeho prezidentování bylo zabito několik tisíc lidí. O sobě sám prohlásil, že byl gay a že ho „vyléčila“ jeho bývalá manželka Elizabeth Zimmerman. „Když jsem začal vztah se Zimmermanovou, tak jsem si řekl to je ono. Zase jsem se stal chlapem. Duterte je gay? Tak jsem gay. Je mi jedno, jestli jsem nebo ne,“ komentoval svůj život před několika měsíci Duterte během pracovní cesty do Japonska.  

Sedmkrát za sebou starostou

Pro svoje názory a svoji politiku bývá kritizován různými neziskovými organizacemi jako například Amnesty international. Kriticky se na jeho působení dívá i OSN. Ve své zemi je zatím populární pro svůj tvrdý boj se zločinem. Během svého působení ve funkci starosty ve městě Davao se podílel na velkém snížení kriminality. Díky tomu byl sedmkrát po sobě zvolen do stejné funkce a jako starosta tak působil dvě desetiletí. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!