Na 80 % dětí se málo hýbe. Ministerstvo připravuje akční plán, jak je dostat od televize a počítačů

Přibližně 4 z 5 českých dětí nemají dostatek pohybu. Tento údaj byl poprvé zveřejněn v roce 2014, ale až nyní se mu začínají věnovat ministerstva školství a zdravotnictví. Děti místo sportování tráví více času u počítače a televize. Akční plán by tento trend měl zvrátit a podpořit u dětí přirozený pohyb.
Děti tráví více volného času u pc a tv
Děti tráví více volného času u pc a tv
freepik.com

reklama

Současné dětské generace svůj čas tráví jinak než ty předchozí. Rozptýlení hledají navíc skrze nové technologie, hry, všudepřítomnou televizi a počítač. Svou roli přitom v tomto trendu hraje i stále volnější výchova a přístup ze strany rodičů.

Nicméně hrubá data ukazují, že 65 % dívek a 75 % chlapců tráví před obrazovkami alespoň 2 hodiny denně. Na 80 % z nich má pak nedostatek pohybu, ukázala studie. Oproti roku 2002 je to značný rozdíl.

Tehdy stejnou dobu využívalo televizi nebo počítač pouze 35 % chlapců a 15 % dívek žijících v České republice.

Dalších 400 milionů pro aktivní děti

Životní styl mládeže a jejich nízká fyzická aktivita se projevují i ve zdravotním stavu dětí. Nejen podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je velký problémem také rostoucí počet dětí s nadváhou. Na tento fakt upozorňují odborníci již řadu let. Dětská obezita má navíc velmi často za následek oncemocnění cukrovkou 2. typu v dospělosti.  

Na prvním stupni základní školy bojuje v ČR s nadváhou téměř 30 % dětí! 

Novinky v léčbě diabetu

Nemoc životního stylu jménem cukrovka a novinky v léčbě

"Je to otázka například chůze pěšky do školy, aktivní přestávka ve škole. Zdá se, že tyto aktivity pomalu mizí z našeho života," říká k situaci ministr Vojtěch. I pár minut chůze denně může skutečně zvrátit vývoj dítěte, ať už směrem k lepšímu či horšímu. Pokud se totiž naučí nějakému životnímu stylu - případy, kdy rodiče vozí děti i do školy automobilem - málokdy od něho později dokáží ustoupit. 

Ministerstvo školství nyní rozhodlo, že vyčlení přibližně 1,4 miliardy korun na sportovní aktivity dětí. Dochází tak k navýšení o 400 milionů korun oproti minulému roku. Jedním z projektů, které podporují děti ve sportování, je Můj klub. "Zájem o program Můj klub roste. V roce 2019 se registrovalo téměř 6000 klubů, které sdružují 712 000 dětí a mládeže," dodal ministr školství Robert Plaga.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!