Na Bali se probudila nejvyšší sopka ostrova. Tisíce lidí musely opustit domovy

Jakarta- na ostrově Bali zavládla panika. Nejvyšší sopka ostrova Agung se probouzí k životu. Z aktivního vulkánu stoupá dým a předpokládá se, že během pár hodin začne chrlit lávu. Místní úřady už evakuovaly tisíce lidí z okolních vesnic.
Sopka Agung
Sopka Agung
youtube/Protect Mother Earth

reklama

„Vulkanická aktivita zůstává vysoká a objevily se náznaky, že k povrchu stoupá magma a způsobuje otřesy,“ uvedl Sutopo Purwo Nugroho z úřadu pro řešení katastrof. „V případě, že dojde k erupci, by neměli být v okolí sopky žádní lidé,“ pokračoval.

Mezinárodní letiště doposud funguje bez omezení, nebezpečí se dotklo především obyvatel vesnic poblíž vulkánu. Podle úředníků bylo evakuováno už 6 000 lidí a jejich počet by měl i nadále stoupat.

Místní se dělí na dva tábory. Ti, co uposlechli úřady a své obydlí opustili okamžitě po výzvě a pak na ty, kteří zůstávají u svých domů, snaží se obstarat domácí zvířata a pozorují, jak se vyvíjí situace kolem sopky.

„Zůstáváme tady s manželem, musíme se postarat o zvířata,“ řekla pro stanici TV One vesničanka Wayan Suarda.

Indonésie má téměř 130 aktivních sopek. Toto číslo ji řadí na první příčku v počtu aktivních sopek na celém světě. Erupce sopky Agung mezi roky 1963 až 1964 si vyžádala více jak 1 000 obětí na životech. Nezbývá než doufat, že aktuálně je ostrov Bali na erupce lépe připravený. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!