Na Baťův pomník jsme poslali 60 milionů, řekl Babiš. Není to pravda, oponuje bývalý zlínský primátor

Tvrzení o zásluhách Andreje Babiše (ANO) na obnově památníku dnes vyvrátil bývalý zlínský primátor Adámek (STAN). „To, že máme obnovený Památník Tomáše Bati, je výsledek tvrdé práce mnoha lidí. Vy mezi ně nepatříte, vy se jen hrdě hlásíte k výsledku a úspěchu někoho jiného,“ napsal na svůj Facebook.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
CTK/PEŘINA LUDĚK

reklama

Premiér Andrej Babiš navštívil před dvěma týdny krajské město Zlín a jeho okolí. Podíval se na místní hokejový stadion, do nedaleké obce Bořenovice, státního podniku ČEPRO a zavítal i na Památník Tomáše Bati.

„Já jsem tady byl, když byl ten památník totálně zanedbaný. Nic s ním nebylo, nebyla v plánu ani rekonstrukce,“ říká Andrej Babiš ve videu, které je na jeho Facebooku. „Dali jsme tady na to 60 milionů,“ dodává. To ale podle bývalého primátora Miroslava Adámka, který město vedl od roku 2010 do roku 2018, není pravda.

Adámkovi vadí především to, že se Babiš staví do role spasitele a připisuje si zásluhy za něco, na čem podle něj neměl žádný podíl. „Na Památník Tomáše Bati jste neposlal nic, na jeho rekonstrukci nám přišlo z Ministerstva kultury od tehdejšího pana ministra Daniela Hermana 32 milionů korun,“ píše ve svém facebookovém příspěvku.

„Ale přiznám vám, že jste se o památník zajímal a měl snahu pomoci, protože jste viděl, že přípravy finišují. Jako ministr financí jste asi měl přímluvné slovo. Jen ta částka nesedí. A určitě nebyla od vás, šlo o peníze daňových poplatníků, tedy nás všech,“ dodává.

Bývalý primátor upozornil také na to, že celý proces ohledně možné rekonstrukce památníku začal na začátku milénia. V roce 2001 se podle Adámka poprvé řešila možná obnova, v roce 2006 pak byla na toto téma uspořádána první konference.

Podle oficiální časové osy se o obnově rozhodlo už v roce 2011, přičemž ve stejném roce zaslalo Ministerstvo financí dopis o přidělení dotace ve výši 32 milionů korun. To vše se stalo ještě předtím, než Andrej Babiš vstoupil do politiky.

Na jaře roku 2013 byla zahájena veřejná sbírka na obnovu památníku a v zimě roku 2016 započaly první opravy. Nová podoba byla slavnostně otevřena loni v květnu.

Babiš ale ve videu říká, že památník navštívil v době, kdy se ještě o žádné rekonstrukci ani nemluvilo.

„Já do procesu vedoucímu k obnově vstoupil jako primátor Zlína v roce 2012. Navázal jsem na předchozí činnost kolem Památníku. Připojil jsem se k týmu lidí, uskutečnili jsme řadu jednání, chystal se projekt, uspořádali jsme veřejnou sbírku Zlíňané sobě,“ píše Miroslav Adámek.

„Potřebovali jsme tu částku 57 767 125 Kč dát dohromady, protože vy jste nám ji rozhodně neposlal. Vy jste se poté jen přijel na obnovovaný památník podívat, strávil jste v něm tak 10 minut, stačil mě a další lidi pomluvit a urazit a spěchal jste dál,“ pokračuje ve svém příspěvku.

Někdejší starosta zároveň vyzval Andreje Babiše, aby se omluvil lidem, kteří na obnově památníku pracovali. „A teď si přeci jen dovolím odlehčení – jsem zvědav na reakci Máry Prchala a jeho početného týmu,“ uzavřel svůj příspěvek poznámkou adresovanou marketingovému týmu Babiše.

reklama

reklama