Na českém trhu kolují jablka plná pesticidů. Můžou způsobit poruchy řeči i zhoršení paměti

30. 11. 2017 ZPRÁVY: NA ČESKÉM TRHU KOLUJE 1,5 TUNY JABLEK S PESTICIDY
30. 11. 2017 ZPRÁVY: NA ČESKÉM TRHU KOLUJE 1,5 TUNY JABLEK S PESTICIDY

reklama

Na českém trhu se objevila jablka plná pesticidů. Je v nich šestkrát více zdraví škodlivých látek, než by mělo. Navíc velkoobchod, ve kterém se na závadné ovoce přišlo, není schopen říct, kde se přesně prodávají. Jak nebezpečná jablka poznáme?

Nevyhovující jablka pocházejí od polské firmy P.H.U. Tompol z Vratislavi a jde o odrůdu s názvem Princ. Ostatně právě teď je vidíte vedle na obrázku. Podle provedené kontroly obsahují šestkrát víc pesticidu chlorpyrifos, který se používá do postřiku na ochranu rostlin proti škůdcům. Závadná jablka od polské firmy distribuoval pražský velkoobchod. Ten ale údajně není schopen říct, kam je rozprodal.

„Bylo problémem, že z předložených dokladů nebyla kontrolovaná osoba schopna doložit a identifikovat další pohyb této nevyhovující potraviny v tržní síti České republiky,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima zástupce mluvčího SZPI Radoslav Pospíchal.

Podle kontrolorů je ale vzhledem k datu naskladnění jablek možné, že už se všechna rozprodala a lidé je zkonzumovali. Určitě vás tedy nezajímá, jak může látka lidskému tělu ublížit. Způsobuje například poruchu spánku, poruchu řeči anebo zhoršení paměti. Musela by se ale konzumovat ve velkém množství a dlouhodobě. V této koncentraci podle odborníků ale závadná není. Českému velkoobchodu hrozí pokuta až 50 milionů korun.

reklama

reklama