Na Česko útočí tzv. prozváněcí podvodníci

Jak jsme Vás včera varovali. Dejte si dobrý pozor na nepřijaté hovory! Na Česko totiž zaútočili prozváněcí podvodníci. Jak vydělávají?
26. 7. 2017 ZPRÁVY: Na Česko útočí prozváněcí podvodníci
26. 7. 2017 ZPRÁVY: Na Česko útočí prozváněcí podvodníci

Nejdříve vás prozvoní. Pokud jim zavoláte nazpět, můžete zaplatit nemalou částku za mezinárodní hovor. Pokud tedy máte nepřijatý hovor a jedná se o neznámé číslo se zahraniční předvolbou, rozhodně nevolejte na zpět. 

„Když to číslo vytočí, tak volají standardní mezinárodní hovor a platí dle tarifu mezinárodních hovorů. On ten hovor netrvá tak dlouho, většinou jde o několik desítek vteřin a ti podvodníci profitují z propojovacích poplatků.“ varoval Jiří Grund, ředitel Asociace poskytovatelů mobilních sítí.

Útočníci k podvodu využívají internetové volání nebo speciální vytáčecí zařízení. Když se číslu snažíte dovolat na zpět, nevoláte tak ve skutečnosti do zahraničí, ale jste přesměrován. Poznávacím znakem podvodných hovorů je zahraniční předvolba pocházející nejčastěji z Alžírska, Afghánistánu, Pobřeží slonoviny nebo Somálska. Za minutu mezinárodního hovoru do těchto zemí můžete zaplatit i víc než sto korun.

Jen během posledních tří dnů se problém v Česku dotkl desítek tisíc lidí. „Mně se to stalo dneska. Měl jsem nepřijatý hovor. Volal jsem na něj automaticky zpátky jako vždycky, chvíli to vyzvánělo, pak jsem to ukončil. Až potom jsem zjistil, že je to ze Somálska. Po příjezdu do práce jsem zjistil, že se jedná o nějaký podvodníky.“ řekl Milan Chládek, jeden z podvedených. 

Problém s podvodnými čísly zaregistrovali všichni čeští operátoři, snaží se ho ale co nejvíce eliminovat. Daří se jim totiž podobná čísla poměrně rychle blokovat. Ještě chvíli ale potrvá, než tato klamavá praktika vymizí úplně. Podvodníci jsou totiž vytrvalí. Když totiž  zjistí, že to dané číslo je zablokované, tak zmeškané hovory začnou posílat z jiného čísla. Odborníci proto radí jedno. Buďte obezřetní a na zmeškané hovory neodpovídejte okamžitě. Ale až po pořádné kontrole, komu vlastně voláte.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama