Na dvě ropná zařízení Saúdské Arábie měly zaútočit drony. Hořelo největší ropné pole světa

Ministerstvo vnitra Saúdské Arábie v sobotu ráno informovalo, že dvě jejich ropná zařízení, mimochodem jedno z nich je vůbec největší na světě, měly zasáhnout střely z dronů. Ty způsobily požáry. O události informovala agentura AP.
Požár ropného zařízení v Saúdské Arábii
Požár ropného zařízení v Saúdské Arábii
@DMM_News_ / Twitter

reklama

K odpovědnosti za útoky na Bukajk a Churajs se nikdo okamžitě nepřiznal. Již dříve měli hluboko uvnitř království provést útok drony jemenští rebelové Hútíové.

 

 

Údajně útok dronů

Online dostupná videa ukazovala zvuk střelby v pozadí nad obzorem stoupajícího kouře a plamenů. Podle ministerstva vnitra saúdského království ohně na ropných zařízeních státem vlastněného ropného giganta Aramco způsobily útoky dronů.

Zatím není známo, zda při útoku došlo k nějakým zraněním či obětem na životech, ani jaký dopad na produkci ropy může incident mít. Útok pravděpodobně ještě zvýší napětí v širším regionu Perského zálivu, které mimo jiné vyvolává i konfrontace ohledně smlouvy o jaderném odzbrojení mezi Spojenými státy americkými a Íránem.

Zatím bez dopadu na světové ceny

Právě společnost popisuje své zařízení v Bukajku jako „největší závod na zpracování surové ropy na světě“. Závod zpracovává surovou ropu, kterou později transportuje na překladiště v Perském zálivu a u Rudého moře. Podle odhadů může zpracovat až 7 milionů barelů surové ropy denně. Ropná pole ve druhém zasaženém místě Churajs mají údajně produkovat něco přes milion barelů surové ropy denně.

Událost zatím neměla okamžitý dopad na světové ceny ropy. Zřejmě i z důvodu, že trhy jsou na napříč světem na víkend zavřeny.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!