Na Filipínách se probudila sopka Mayon. Úřady evakuovaly tisíce lidí

Více než devět tisíc lidí muselo být evakuováno z okolí sopky Mayon, která leží na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon. Podle agentury AP začal v pondělí ráno vulkán kromě prachu a plynu chrlit i lávu. Filipínský institut vulkanologie a seismologie varuje před možným výbuchem.
Na Filipínách se probudila sopka Mayon
Na Filipínách se probudila sopka Mayon
AP

reklama

Z kráteru sopky Mayon v pondělí ráno vytekl asi půlkilometrový proud lávy na svah. Už v předchozích dnech přitom vulkán chrlil kromě popela, také žhavé kameny a bahno. Filipínští vulkanologové varují, že v příštích dnech by mohlo znovu dojít k mohutné erupci sopky. Úřady dokonce v neděli zvýšily varování na třetí stupeň pětistupňové škály.

Podle informací filipínských médií muselo být více než devět tisíc obyvatel přemístěno z vysoce rizikových oblastí. Někteří z nich i přes nebezpečí, které jim hrozí, zůstávají stále ve svých domovech. Do čtvrtí umisťují velké bílé kříže a doufají, že je ochrání.

Při nejničivější erupci sopky Mayon v únoru 1814 zahynulo 1 200 osob a proud vulkanického bahna zcela zničil obec Cagsawa, z níž se do současnosti zachovala pouze ruina kostelní věže. V květnu 2013 erupce sopky Mayon zabila pět turistů, včetně tří Němců, kteří se vydali k vrcholu hory navzdory varování. Poslední výbuch byl registrován v roce 2014 a vynutil si evakuaci tisíců lidí.

Sopka se nachází v provincii Albay, která je známá pěstováním kokosů a leží asi 340 kilometrů jihovýchodně od Manily. Díky svému kuželovitému tvaru je vyhledávanou turistickou atrakcí. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!